Fluormentes házi fogkrém

A fogon jelentkező elszíneződés legtöbb esetben a kávétól, teától, vörösbortól, dohányzástól alakul ki. A szódabikarbóna megszünteti ezt, fehérebbé, csillogóbbá teszi fogainkat, és eltávolítja a fogkövet is. Néhány hét alatt óriási változásnak lehetünk szemtanúi. A fluoridról amúgy is sok egészségre ártalmas hatás olvasható, próbáljuk ki a házi fogkrémet!

A szódabikarbóna a kórokozók nagy ellensége, tartós használatával nemcsak a fogszuvasodástól szabadulhatunk meg, hanem a fogkőtől és kellemetlen szájszagtól is. Sok egészségre ártalmas hatás olvasható a fluoridról, a sodium laurel sulfate-ról, az aszpartámról, szacharinról stb.

Alternatív, otthoni fogkrém használatával ezektől mind megóvhatjuk magunkat. Kicsit furcsa eleinte a sós íz, de néhány nap alatt meg lehet szokni. A frissesség, csillogó, egészséges fogak és íny mindenért kárpótolni fog.

A házi fogkrém receptje

Hozzávalók:

  • 2 evőkanál extra finomra darált szódabikarbóna
  • 2 evőkanál tisztított, extra finomra darált tojáshéjpor
  • 2 evőkanál extra finomra darált xilit vagy stevia por
  • 20 csepp illóolaj (fodormenta, borsmenta)
  • hidegen sajtolt olaj, amennyit felvesz a por, hogy krémessé váljon

Ha valaki nem szereti az ilyen macerás dolgokat, akkor a szódabikarbónát és a tojáshéjport 1:1 arányban használhatja fogporként, kávédarálóban lehet finomra darálni. A nedves fogkefét kell belemártani a porba.

Tipp! A tojáshéjat így lehet ehetően tisztává varázsolni: vizes ruhát szódabikarbónába mártunk, majd ledörzsöljük vele a szennyeződéseket a tojásról, majd alaposan leöblítjük forró vízzel. Ezután feltörjük a tojásokat, leöblítjük róla a fehérjét, végül kiszárítjuk. Így már darálható lesz.

Kókuszolajos fogkrém

A fogkrém elkészítéséhez fele-fele arányban használjon kókuszolajat és szódabikarbónát. Kezdetben kis mennyiséggel kezdje. Ha elnyeri tetszését, adhat hozzá néhány csepp borsmentát vagy fodormentát és egy pici steviát a cukormentes édesítéshez. Keverés után tartsa egy pici üvegben vagy tégelyben lezárva. Kis kanállal tegyen a fogkefére vagy csak egyszerűen nyomja bele a száraz fogkeféjét. A keveréket nem kell hűtőben tartania, mivel a kókuszolaj antibakteriális, vírus- és gombaellenes. Fogmosás után meleg vízzel öblítse ki a fogkeféjét, hogy a kókuszolaj ne szilárduljon meg a mosdóban vagy a lefolyóban.

Ínygyulladáskor is használható fogkrém

Nemcsak ínygyulladás esetén hasznos, annak is jó, aki csak meg akarja előzni az ínyproblémákat. A mirha-, kamilla-, zsályaolaj különösen jó fertőtlenítő és gyulladáscsökkentő. A só és az aloe gél már magában is nagyon jót tesz az ínynek.

Hozzávalók:

  • 2 evőkanál kaolin
  • 2 evőkanál szódabikarbóna
  • 1 evőkanál finom őrlésű tengeri só
  • 2 evőkanál glicerin
  • 2 evőkanál aloe vera gél
  • 5 csepp mirhaolaj
  • 5 csepp kamillaolaj
  • 5 csepp zsályaolaj

Elkészítés: A száraz anyagokat jól összekeverjük, ezután hozzákeverjük a folyékony összetevőket, és az egészet egy tégelybe tesszük. Mivel nagyon sós ízű, esetleg egy kis xylitol-lal vagy steviával lehet javítani rajta.

Dr. Balaicza Erika
Belgyógyász főorvos
Biológiai daganatkezelés, homeopátia, neurálterápia, böjtkúra
Életmód-tanácsadás, fitoterápia
Tel: +36 (20) 588-2810
www.balaicza.hu
balaicza@balaicza.hu

Ha szeretne még olvasni a fogkrémekről, ajánljuk figyelmébe az alábbi cikket:

Fluoridos fogkrémet használ? Ne egye meg!