Étvágytalanoknak: tárnics
A tárnics a hegyvidékek jellegzetes robusztus, 50-140 cm magas, kopasz, évelő növénye. Karvastagságú, répaszerű, kissé elágazó gyöktörzse 1 m hosszúra is megnőhet. Régen kifejezetten gyakori volt, de a gyógyszeriparban és különösen a szesziparban jelentkező nagy kereslet miatt ma már számos helyen teljesen kipusztult, ezért védett növény.
A tárnicsgyökér gyenge, sajátos édes illatot áraszt, amely a szárított fügére emlékeztet. A gyökér íze kezdetben édes, amely aztán intenzív keserű ízbe megy át. A tárnicsot erős keserű szerként használják étvágytalanság, emésztési problémák, pl. felfúvódás és puffadás esetén. Kombinálva más anyagokkal, a tárnicskészítmények hagyományosan támogatják az emésztést és hatnak az általános rossz közérzet ellen. A tárnics gyökere erősítőszer is, és serkenti az epe működését. A népi gyógyászatban a gyökereket évszázadok óta használják gyomorerősítőként. A homeopátiában is kedvelt e növény emésztési problémák kezelésére.
A gyökér fontos összetevői a rendkívül keserű secoiridoid, gentiopicrosid és kis mennyiségben a swertiamarin és swerosi összetevőket. Amarogentin, is található benne, amely igen alacsony koncentrációja mellett is felelős a keserű ízért. A sárgásbarna színt a gyökérzet bizonyos festékanyagoktól nyeri.
Adagolás, használat
A tárnicsgyökér különböző teakeverékekben található, többek között gyomor-bél panaszok és étvágytalanság esetére. A teakeverék filteres formában is megtalálható. A növényi gyógyszerek sok emésztőrendszer számára hasznos anyagot tartalmaznak száraz és folyékony formában is. A tárnicsgyökeret kereskedelmi célokra elsősorban alkoholos italokhoz (gyomorkeserű) használják ízesítőnek. Az átlagos napi adag – hacsak nincs más előírás – 2-4 g, tinktúra esetén 1-3 g, szárazanyag-kivonatként 2-4 g.
A tárnicsgyökér tea előkészítéseként 1-2 g finomra vágott, vagy porított gyökeret használunk (1 teáskanálnyi megfelel 3,5 g-nak), leöntjük forró vízzel és az egészet 5 perc múlva átszűrjük. Használható hideg vízzel is, amit aztán rövid időre fel kell főzni. A hideg vizes kivonat elkészítése céljából a gyökeret 8-10 órán át kell áztatni.
Fontos: a tárnicsgyökér kivonatot gyomorsav-túltengés és gyomor- vagy nyombélfekély esetén nem szabad használni, mert ösztönzi a gyomorsavtermelést.
Hatása, mellékhatása
A tárnicsgyökérben lévő keserűanyagok serkentik az ízlelőbimbókat, ezzel a nyál-, másodlagosan pedig a gyomornedvképződést és az epe áramlását. Mindez fokozza az étvágyat és elősegíti az emésztést. A tárnicskivonatok antibakteriális és immunstimuláló tulajdonságokkal rendelkeznek.
Tárnicsgyökér tartalmú gyógyszerek használata során alkalmanként fejfájás léphet fel, egyéb mellékhatásai nem ismertek. Kölcsönhatás más szerekkel jelenleg ismeretlen.
(Németből fordított: Koncz László)