Neuropátia, a cukorbetegség egyik veszélyes hozománya
A diabétesz azért veszélyes betegség, mert sokféle „mellékhatás” jellemzi. Ezek közül az egyik a neuropátia, ami az idegszövetek károsodását jelenti, és a test bármely pontján okozhat problémákat. Sajnos viszonylag gyakran előforduló szövődmény, főként akkor, ha a diabéteszt nem ismerik fel, vagy nem sikerül stabilizálni a vércukorszintet.
A neuropátia enyhébb formája akár a betegek 60%-át is érintheti, úgyhogy érdemes törődni a megfelelő vércukorszint beállításával. A neuropátia tünetei többfélék lehetnek. Van, amikor valamely végtag esetén jelentkezik probléma, ez fájdalommal, zsibbadással, bizsergéssel, gyengeséggel, koordinációs zavarral jár az adott végtagban. A fájdalomérzet súlyosbodhat az esti órákban. A végtagok érzékelése teljesen kieshet, súlyosabb esetben akár bénulás léphet fel. Jelentkezhet az arcizmok gyengülésével, okozhat látás-, beszéd-, vagy nyelészavart, továbbá egyéb belső szervrendszeri problémákat, mint az inkontinencia, hasmenés és székrekedés, impotencia – mindez attól függően, hogy mely idegszövetek károsodtak a betegség miatt.
A lista sajnos nem teljes, és nem is túl biztató, ezért inkább a megelőzésre érdemes törekedni: diétával, rendszeres orvosi ellenőrzéssel, testmozgással, gyógyszeres, vagy inzulinos kezeléssel szükséges törekedni a megfelelő vércukorszint beállítására. A kezelőorvosnak egyszerre kell vizsgálnia a véreredményeket, és rendszeresen figyelnie a végtagok állapotát is. A sport egyébként önmagában is megelőző szerepet nyújt a diabéteszesek neuropátiájának megelőzésében, főként kis terheléssel, hosszabb ideig végzett torna javasolt számukra.
A neuropátia jellemzője, hogy diabétesz esetén annál nagyobb a megjelenésének kockázata, minél régebb óta cukorbeteg valaki, főként, ha elmúlt 40 éves, és a vércukorszintjét nem stabilizálják. A betegség lelki tünetekkel is járhat, ugyanis depressziót válthat ki. Megjegyzendő, hogy neuropátiás tünetek nem utalnak egyértelműen cukorbetegségre, más tényezők is kiválthatják, például fertőzések, az immunrendszer betegségei, vitaminhiány, vagy gyógyszer-mellékhatás, de akár az alkoholizmus is.
A neuropátia felismerése gyakran nem könnyű, az orvostól holisztikus szemléletet igényel. A felismerése azért is fontos, mert a betegség miatt jelentkező végtagfájdalmak, egyéb tünetek enyhítése esetén speciális fájdalomcsillapítók, egyéb gyógyszerek, vagy gyógyhatású készítmények alkalmazása szükséges.