Nem az ételek, csak az evés okoz függőséget
A falánk emberek előszeretettel emlegetik az ételfüggőség jelenségét, de skót kutatók most kimutatták, hogy ilyen nem létezik. A szakértők úgy vélik, a túlsúlyos emberek inkább az evéstől függenek, ami jobban hasonlít a szerencsejáték-függőséghez. Pszichológiai kényszer alakul ki bennük az evésre, melyet az evés által kiváltott pozitív érzések generálnak.
Dr. John Menzies, az Edinburgh-i Egyetem kutatója így nyilatkozott az eredményekről: „Az emberek racionális magyarázatot keresnek a túlsúly kialakulására, és a legkönnyebb dolog az ételt hibáztatni. Bizonyos embereknek valóban az addikcióhoz hasonló kapcsolatuk van bizonyos ételekkel, és az egészségügyi kockázatok ellenére túlzásba vihetik ezek fogyasztását. Sokkal több kezelési módszerre nyílik azonban lehetőségünk akkor, ha ezt a rendellenességet viselkedési addikciónak tekintjük, nem pedig anyag-alapú függőségnek.”
A kutatásból az derül ki, hogy ez az addikció viselkedési zavar, melyet mentális betegségként kell kategorizálni. Ez a megközelítés azonban megkérdőjelezi a hétköznapi nyelvben gyakran használt „ételfüggőség” jelenségének létezését.
Patkányokon végzett kísérletek kimutatták, hogy az állatok nem szenvednek elvonási tünetektől akkor, amikor megvonják tőlük a zsíros ételeket. A kutatók szerint nincs egyértelmű bizonyíték arra, hogy a zsír vagy a cukor hatására az agyunk ugyanúgy reagálna, ahogyan a heroinra vagy a kokainra. Az Edinburgh-i, az Aberdeeni, az Esseni, az Utrechti és a Santiago de Compostela-i Egyetemek közös kutatása úgy foglalja össze az eredményeket, hogy egyedül a koffeinről bizonyították be, hogy addiktív, más élelmiszerről vagy összetevőről azonban nem derült ki ilyen hatás.
Tam Fry, a brit Nemzeti Obezitás Fórum szóvivője azonban így nyilatkozott a kutatással kapcsolatban:
„Azt kijelenteni, hogy a cukor és a zsír nem addiktív, a nyilvánvaló tagadása. A cukrot és a zsírt arra használja az élelmiszeripar, hogy garantáltan rászoktassa az embereket termékeire. A maguk módján tehát ugyanolyan addiktívak, mint a kábítószerek. Nem értem, miért állítják ezek a kutatók azt, hogy az evés addiktív, a cukor és a zsír azonban nem.”