Mire jó a diólevél?

A diólevelek összehúzó és gyulladáscsökkentő hatásúak, ezért gyakran használják külsőleg bőrbetegségek, pl. pattanások, gombás fertőzések és leégés esetén. A fejbőr viszketését is csökkenti. A levelek összehúzó hatása a kéz és a láb kóros izzadásának (hyperhidrosis) csökkentése mellett más esetekben is használható. Ritkábban, de belsőleg is alkalmazható.

A dióleveleket már az ókorban használták férgek ellen és az emésztés elősegítésére. Ma a gyomor-bélrendszer nyálkahártya-gyulladásainak kezelésére és néha még féregfertőzések ellen, továbbá vértisztítóként alkalmazzák. A homeopátiás gyógyításban a friss leveleket és a gyümölcshéjat gennyes bőrkiütések, nyirokcsomó-gyulladások kezelésére, fejfájás, májrendellenességek és a központi idegrendszer betegségei esetén használják.

A diólevelekben a legfontosabb vegyület, 10% tannin, ellagitanninok és flavonoidok formájában. További összetevők a juglon és hydrojuglon, különféle fenolsavak, mint például ecetsav és kávésav, vanillinsav és illóolaj. A levelekben figyelemre méltó koncentrációban (0,85-1%) aszkorbinsav, vagyis tiszta C-vitamin van.

Mire, hogyan használjuk?

Bőrgyulladások, gyulladás, bőrrendellenességek, pattanás, gombás fertőzések, leégés, bőrfekélyek, ekcéma, túlzott izzadás esetén hatásos. A dióleveleket túlnyomórészt külsőleg, fürdők, öblítők, kenőcsök és hajápoló termékek formájában dolgozzák fel. Testápolók gyártására 5 g anyagot 200 ml vízzel főznek fel. Belső használatra a levelek más szerekkel kombinálva kaphatók nátha elleni szerként drazsé formájában. A napi átlagos mennyiség borogatásra és fürdőhöz 2-3 g 100 ml vízzel keverve. A diólevél előfordul néhány teakeverékben is.

Teakészítéshez 1,5 g finomra vágott diófalevelet (1 teáskanálnyi megfelel kb. 0,9 g-nak) hideg vízbe teszünk, gyorsan felfőzzük és 3-5 perc elteltével leszűrjük. Bőrbetegségeknél kiegészítő terápiaként napi 1-3 alkalommal egy csésze teát kell inni. Különösen gyerekeknél ekcéma esetén kombinálható mezei árvácskával borogatás, fürdők és lemosások formájában. A diófaleveleket szárazan, fénytől védve kell tárolni.

Hatás, mellékhatás

A tanninok kötést képeznek a bőr legfelső szöveti rétegeinek fehérjéivel, így bekövetkezik a felület megkeményedése és tömörödése. Ennek eredményeként a mérgező anyagok és a baktériumok nehezebben hatolnak be. Gyulladt vagy sérült területeken védőréteget képez, ezáltal e területek gyógyulása könnyebb. Összességében dióleveleknek összehúzó, gyulladáscsökkentő és antimikrobiális hatása van. A bőr faggyúmirigyein a diófalevél csökkenti a kiválasztást, ami csökkentett verejtékezést jelent. A tanninok mellett a juglon és germakrén-D-nek vannak antimikrobiális tulajdonságai.

Jelenleg nem ismertek mellékhatásai és kölcsönhatásai más szerekkel. Ellenjavallatok sincsenek.

(Németből fordította: Koncz László)