Karácsony: tobzódás a fűszerekben
A karácsony előtti időszak az aprósütemények készítésének ideje. Ám míg a gyerekek örömmel vetik rá magukat a mézeskalácsra, fahéjas csillagokra és mézes bábokra, a szülők gyakran aggályoskodnak. Végül is a karácsonyi fűszerek, mint a fahéj és a szerecsendió, nem egészen veszélytelenek. Aki azonban tisztában van a sütik tartalmával, annak nincs mitől félnie.
Fahéj
A fahéjas csillagoknál, mézeskalácsnál és fűszeres szeleteknél a fahéj elengedhetetlen. Intenzív illatával szinte a megtestesítője a karácsonyi fűszereknek. Ízesítőanyaga, a kumarin, amely a jellegzetes fahéjillatot adja, ellentmondásos (mérsékelten máj- és vesekárosító hatású). Újabban rákkeltő hatásáról is beszélnek. Ez azonban csak nagy mennyiségben fogyasztva lehetne igaz. A felnőttek veszély nélkül fogyaszthatnak max. 0,1 mg kumarint naponta, ennyi van 15 fahéjas csillagban. A gyerekeknél ezt a mennyiséget napi három fahéjas csillagra kell mérsékelni. (A fahéj nemcsak az emésztésre van jó hatással, hanem javítja a vérkeringést, az étvágyat és a zsírégetést is.)
Ánizs
Az ánizs íze hasonlít a medvecukorra és a köményre, a karácsonyi sütés-főzés népszerű összetevője. Az ánizs azonban nem csak a kekszekben és karácsonyi süteményekben található, de gyakran szerepel nyálkaoldó hatású köhögés elleni szirupokban is. Ezen kívül az ánizs elősegíti az emésztést, görcsoldó hatású, oldja az izommerevséget, puffadás és fejfájás elleni szer.
Szerecsendió
Kis dió – erős hatás. Bár a szerecsendiót hallucinogén hatásúnak tartják, a rajongók különösen kedvelik az illatát. Tény, hogy ez a dió valójában mérgező, ezért nem szabad egészben, csak egészen kis mennyiségben fogyasztani. Akár 4 g is mérgezési tüneteket okozhat felnőtteknél, gyermekeknél már kisebb mennyiség is. Egy csipetnyi reszelt szerecsendió az aprósütemény vagy a mézeskalács tésztájában még senkinek sem ártott. Természetgyógyászok a szerecsendió nyugtató, keringésjavító hatását dicsérik. Ezen kívül a szerecsendió állítólag csökkenti a reumatikus panaszokat, az izomfájdalmakat, és segít gyomor-bálpanaszoknál, elalvási zavaroknál is.
Vanília
A klasszikus vanília nem hiányozhat egyetlen karácsonyi süteményből sem. Mindegy, hogy vaníliás cukrot használunk, vagy vaníliarudat, édeskés illata különleges aromát ad a süteményeknek. A vanília legális hangulatjavító, illata lehetővé teszi endorfinok felszabadulását, erősíti és megnyugtatja az idegeket. Aki karcsú akar maradni karácsonykor is, állítson fel vanília illatgyertyát a lakásban, az illata elűzi az édesség utáni vágyat, ezen kívül az illat hasonlít az emberi feromonra, és így afrodiziákum hatású.
Szegfűszeg
A szegfűszeg nemcsak aprósütemények díszítésére jó, hanem fontos fűszer édes és sós ételekhez is. A karácsonyi időszakban természetesen a mézeskalácshoz is illik. Számos pozitív tulajdonsága révén a szegfűszeget 2010-ben az év gyógynövényének nyilvánították. A szegfűszeg erős fájdalomcsillapító, gyulladáscsökkentő, nyugtató, antiszeptikus, görcsoldó és étvágygerjesztő hatású. Advent idején a forralt bornak is nélkülözhetetlen kelléke.
Kardamom
Mézeskalács, mézes báb és a karácsonyi gyümölcskenyér alig elképzelhető a kardamom édeskésen csípős íze nélkül. De a fűszer nemcsak a karácsonyi süteményeket ízesíti, hanem óvja a gyomrot és segít az emésztési problémáknál. Az gyömbér családjába tartozó ázsiai kardamom élénkítő szerként is hat, és segít a köhögésnél, asztmánál és a rossz lehelet megszüntetésében.
(Németből fordította: Koncz László)