Rendben van a porckorongja?
Rossz testtartás, a testmozgás hiánya, az egyoldalú terhelés – mind kockázati tényező a porckorongokra. A porckorong-rendellenességek közül a leggyakoribb a kínzó hátfájás. Hogyan lehet kezelni a panaszokat? Porckorong problémák leggyakrabban az ágyéki gerincen jelentkeznek, ritkán a nyakcsigolyákon és csak nagyon ritkán a háti csigolyákon.
A porckorong egy rostos gyűrűből áll, amelyben zselészerű mag található. Ezek a gyűrűk a csigolyák között vannak, és rugalmassá teszik a gerincet, egyfajta párnaként szolgálnak. Sérülésük különböző okok matt keletkezik: a testmozgás hiánya és a mozgásszegény életmód hatására a hasi és a hátizmok meggyengülnek. A gerinc így nem megfelelően szilárd, és a porckorongok kidomborodnak. A rostos gyűrű megszakad, és kitüremkedik belőle a kocsonyás anyag, porckorongsérv keletkezik. Az elhízás is porckorong degeneráció kockázatával jár.
Hibás terhelés és mozgáshiány
Aki hibásan emel súlyos tárgyakat, akut porckorongsérvet válthat ki. Túlterhelés veszélye a terhesség alatt is fennáll, mert a szervezet súlypontja előre helyeződik, a hormonális változások miatt víz halmozódik fel a porckorongokban. Ritkábban gyulladásos folyamatok is okozhatnak porckorongsérvet.
Lehetséges tünetek
Nem minden porckorong-elváltozás vezet panaszokhoz. A panaszok csak akkor jelentkeznek, ha a porckorong-domborulat ideget nyom. Ez gyakran a kar vagy a láb húzó fájdalmaként jelentkezik, gyakran jár együtt bizsergő érzéssel vagy zsibbadással. Ha a porckorong a gerincvelőt nyomja, ennek lehetséges következménye mindkét kar és láb növekvő gyengesége. Ha az idegek nyomása hosszabb ideig tart, akár bénulás is előfordulhat.
Egyes esetekben megszűnhet a hólyag- és a végbélfunkciók vezérlése. Ennek jelei lehet: érzészavar a nemi szervek területén, a comb belső oldalán és a lábak bénulása. Mivel a zsibbadás a nyeregben ülő lovasnak a nyereggel történő érintkezési területén jelentkezik, ezt a tünetet nyereg-érzéstelenítésnek is nevezik.
A mozgás a kezelés része
Sok esetben nagy valószínűséggel meg lehet mondani, hogy hol dudorodik ki a porckorong. A gerinc érintett régiójának komputertomográfiás (CT) vagy mágneses rezonanciás (MRI) vizsgálata megerősítheti vagy megcáfolhatja a diagnózist. Bénulást, vagy a húgyhólyag- vagy végbélzavarokat nem okozó porckorongsérvet konzervatív módon – azaz műtét nélkül – lehet kezelni.
Korábban a beteg számára ágyban fekvést rendelt az orvos, ez ma már éppen ellenkezőleg van: a célzott mozgás kezdettől fogva a kezelés részét képezi. A fizikoterápián a betegek megtanulnak lehetőleg fájdalommentesen mozogni.
Konzervatív kezelés
A konzervatív kezeléshez türelemre van szükség. Operációnál a széttört porckorong-szövetet eltávolítják, ami tehermentesíti az idegvégződéseket. Már létezik mikrosebészeti beavatkozás is, ilyenkor a hegesedés és a fájdalmak a műtét után elmaradnak. A porckorongsérv-műtét mindig kockázattal jár: az idegek és erek károsodása, fertőzés, és a gerinc későbbi érzékenysége nem zárható ki. Az operációt csak sürgős esetben végzik el és csak akkor, ha a várható előny lényegesen magasabb, mint a kockázat.
A porckorongsérv megelőzése
Mindenki tehet valamit saját derekáért, hogy megelőzze a porckorongsérvet. Ez magában foglalja a hát és a has izmainak folyamatos edzését, annak érdekében, hogy a gerinc igazodjon a napi szükségletekhez. Megfelelő gerinctornával megtanulhatjuk, hogyan erősítsük a fontos izomcsoportokat, a helyes meghajlást, tartást, ülést, állást és fekvést. A hátúszás, gyaloglás vagy kerékpározás is ajánlott a hátizomzat erősítésére.
(Németből fordította: Koncz László)