Fuss, hogy megtudd, meddig élsz!
Egy számológép és egy futógép segítségével bárki könnyedén kiszámíthatja, mekkora a valószínűsége annak, hogy az elkövetkező tíz évben véget ér az élete. A feladat mindössze annyi, hogy háromperces időegységeket kell futni egy futógépen egyre nagyobb sebességgel, egyre meredekebb fokozaton, majd egy képlet segítségével ki kell számolni az eredményt.
A feladat mindössze annyi, hogy háromperces szegmensekben kell futni egy futógépen egyre nagyobb sebességgel és egyre meredekebb fokozaton, majd egy képlet segítségével ki kell számolni az eredményt, ami megmutatja, mekkora eséllyel halunk meg tíz éven belül. A tesztet a Johns Hopkins Egyetem kardiológusai dolgozták ki, akik előzőleg számos vizsgálatot végeztek el ezzel kapcsolatban, és több mint 58 000 tizennyolc és kilencvenhat év közötti egyént kísértek figyelemmel.
A képlethez szükség van az illető korára, nemére, arra, hogy az intenzív edzés során mennyi volt a legmagasabb szívritmusa, valamint az úgynevezett MET-értékre, amely a test által elhasznált energia mennyiségét fejezi ki. Az eredmények alapján az derült ki, hogy a halálozási kockázat mértékét legjobban a MET-érték és a mozgás közbeni leggyorsabb szívritmus értéke határozták meg.
A szakemberek elmondták, hogy a hagyományos orvosi vizsgálatokon a futógépen csak a páciens szív- és tüdőkapacitását nézik, és csak azokra fordítanak különös figyelmet, akiknél valamilyen aggasztó tünet – például mellkasi fájdalom, szédülés vagy szívritmuszavar – jelentkezik a vizsgálat közben. Holott, amint arra a mostani vizsgálat is rámutatott, az újonnan kidolgozott teszt segítségével az amúgy semmilyen különös tünetet nem mutatók esetében is kideríthető, hogy valójában milyen a szív és a légzőszervek állapota, amiből következtetéseket lehet levonni a jövőben bekövetkező elhalálozás kockázatának mértékéről is.