Kékjód, az optimális jódpótlás
A jódhiány számos egészségügyi probléma, betegség kiváltója lehet, mégis viszonylag kevés szó esik a jódpótlás fontosságáról. Legismertebb hiánybetegsége a golyva, vagyis pajzsmirigy megnagyobbodása, de felelős lehet a testi-szellemi teljesítőképesség csökkenéséért, a fáradékonyságért, egyes mentális megbetegedésekért, sőt a súlyproblémákért is.
A jód a pajzsmirigy hormonok képzéséhez és az anyagcsere-folyamatok optimális működéséhez egyaránt nélkülözhetetlen elem. Optimális bevitele kiemelten fontos a várandós anyák számára, mivel hiánya növeli a vetélések és koraszülések kockázatának esélyét, továbbá az anya jódhiánya jelentős mértékben befolyásolja a születendő gyermek szellemi és fizikai képességeit. A súlyos jódhiány akár értelmi fogyatékosságot is okozhat, ám a kisebb mértékű hiány is súlyos következményekkel jár, hiszen a gyermek IQ-jának akár 15-20 pontos csökkenését okozhatja. Magyarországon a csecsemőknek mintegy 80%-a enyhén jódhiányos, ami – dr. Czeizel Endre orvosgenetikus szerint – a későbbiekben a gyerekek tanulmányi eredményét akár másfél osztályzattal is ronthatja.
A jód természetes forrásai
A jód természetes állapotában az ivóvízen és az elfogyasztott ételeken keresztül jut be a szervezetbe. A hivatalos adatok szerint azonban hazánk területének, mintegy 80-84%-án a természetes vizek és termőföldek jódszegények, így az ott termesztett növények szintén alacsony jódtartalmúak. A legkiválóbb természetes jódforrások a tengeri élőlények (algák, halak, kagylók, rákok). Ha azonban ezek csak korlátozottan állnak rendelkezésünkre, kénytelenek vagyunk étrend-kiegészítők segítségével fedezni jódszükségletünket.
Szerves vagy szervetlen?
A táplálékkiegészítő kiválasztásánál fontos figyelembe venni, hogy az emberi szervezet legoptimálisabban a szerves kötésű jódot tudja hasznosítani. A szervetlen jódadalékok ugyanakkor kiválthatnak jódérzékenységet, többletbevitelük pedig káros hatásokat okozhat. (Különféle bőrbetegségek, allergia, alvás- és koncentrációs zavarok.)
Ebből a felismerésből indult ki Prof. Dr. Török Szilveszter biokémikus, természetgyógyász, aki több évtizedes kutatómunka eredményeképp fejlesztette ki a Bioaktív kékjód+ elnevezésű táplálékkiegészítőt. Ebben az állapotában a jód az összes toxikus hatását elveszíti – állítja –, nem vált ki jódérzékenységet, nekrózist, biológiailag a legaktívabb formáját veszi fel, kitűnően felszívódik, nincs túladagolási veszélye, kórokozók szaporodását gátló hatása jelentős, nem illékony. Amikor elegendő a szervezet számára, akkor az a felesleget a nem kívánatos mellékhatások kiküszöbölése érdekében kiüríti.
Ugyanakkor a neves professzor arra is figyelmeztet, hogy a pajzsmirigy túlműködésben szenvedők számára mindennemű jódpótlás tilos, ezért mielőtt jódpótló készítmények szedésébe kezdenénk, érdemes felkeresni kezelőorvosunkat.
Maczkay Zsaklin