Hogyan állítsuk meg a csuklást?
Egy pillanatra a testünk úgy viselkedik, mintha belélegeznénk. A rekeszizom és a légzőizmok összehúzódnak, a bordák kitágulnak. De ekkor a beszívott levegő egy hangos csukláshanggal nekiütközik a zárt gégefőnek – és ez nem csak egyszer történik, hanem újra és újra. Elkezdünk csuklani. Vajon hogyan állíthatjuk meg ezt a kellemetlen jelenséget?
A csuklás okai
Az ellenállhatatlan csuklás lehetséges kiváltó okai:
- nagyon hideg, vagy forró ételek és italok
- bőséges étkezés
- kapkodó evés, ivás, vagy dohányzás
- erős idegesség vagy izgalom
- ritkán különböző betegségek mellékhatásai, így a gyulladásos reakciók a gyomorban vagy a nyelőcsőben
Az erős hőmérséklet-ingadozások ingerlik a gyomrot és a rekeszizmot. Ezért például hagyjuk, hogy a jégkrém és jeges italok elfogyasztásuk előtt enyhén melegedjenek. A mikrohullámú sütőből kivett ételt ezzel szemben hagyjuk kissé kihűlni. Aki sietve eszik vagy iszik, gyakran egyszerre nagyon sok levegőt nyel. A nagyon teli gyomor nyomja a rekeszizmot.
Iktassunk be a naponta három kiadós étkezés helyett inkább 5-6 kisebbet. Igyunk sietség nélkül, és együnk lassan, miközben minden falatot alaposan rágjunk meg. Ez nemcsak véd a csuklás ellen, de a kulináris élvezeteket is szolgálja.
Házi szerek csuklás ellen
Normál esetben a csuklás elmúlik, amint a rekeszizom megnyugszik. Az idő lerövidítése céljából sokan a csuklás elleni számtalan házi módszer egyikéhez nyúlnak:
- lélegezzen egy papírzacskóba, hogy növelje a vér szén-dioxid tartalmát
- fejen állva igyon egy pohár vizet
- tartsa vissza a lélegzetét, és abban a pillanatban nyeljen, amikor a csuklás jön (többször ismételni)
- mindkét hüvelykujjal fogja be a fülét, egyidejűleg a kisujjal nyomja össze az orrcimpákat, és zárt szájjal fújja fel az arcát
- ülve hajoljon előre, vagy húzza fel a térdét, így nyomást gyakorol a mellkasra
- igyon ecetet, vagy egyen cukrot
- ijedjen meg
A házi szerek ugyanazon az elven alapulnak: a vegetatív idegrendszer egy részét, a paraszimpatikus idegrendszert kell izgatni. Az idegek ezt jelzik a csuklásközpontnak az agyban, és a csuklás megszűnik. E trükkök sikere nem bizonyított, de egy próbát megérnek.
Krónikus csuklás
Ha a csuklás egy napnál tovább tart, vagy mindig visszatér, orvoshoz kell fordulni. A szűnni nem akaró csuklás súlyos betegségre utalhat, amit kezelni kell, emellett súlyos oxigénhiányhoz is vezethet. A krónikus csuklás nagyon ritka betegség, és 99,9 százalékban a férfiakat érinti.
A tudósok sokáig értetlenül álltak a csuklás biológiai értelme előtt. Francia kutatók most azt gyanítják, hogy a csuklás a kopoltyús légzés egy maradványa. A tüdőshalak például, amelyeknek egyaránt van a tüdejük és kopoltyújuk is, vizet fröcskölnek a kopoltyún át, miközben szájukat összezárják. Közben bezárják a gégefedőt, hogy megakadályozzák a víz bejutását a tüdőbe. Úgy látszik, megmaradt az agynak az a része, amely több millió éven át felelt a kopoltyús lélegzésért, és az embernél is szabályozza a gégefedőt. De miért maradt fenn a látszólag haszontalan csuklás? Feltételezik, hogy ez segíti a csecsemőket szopás közben. Az izommozgások folyamata csukláskor hasonlít a csecsemők szoptatása alatt fellépő csuklásához. Ilyenkor a baba gégefedője bezárul, hogy ne jusson tej a tüdőbe.
(Németből fordította: Koncz László)