Bőrőrző, hajvédő is az F-vitamin
Az F-vitamin rendkívül sokrétű hatású. Mint tudjuk, szervezetünk első, egyik legfontosabb védelmi vonala a bőr, amely útját állja különböző fertőzéseknek, betegségeknek. F-vitamin hiányában olyan bőrbetegségek léphetnek fel, mint az ekcéma és az akne. Kellő mennyiségű bevitele elősegíti a hámsejtek megfelelő mértékű képződését, az haj egészséges növekedését.
Ki ne szeretne selymes, puha bőrt és ragyogó, nem töredező hajat? A köztudatban kevésbé ismert F-vitamin sokat segíthet ezen. A telítetlen zsírsavak közé tartozó F-vitamin az úgynevezett ADEK-vitaminok (egyszerűbben DEKA) csoportjába tartozik. A legújabb megítélés szerint egyesek már nem is sorolják a vitaminok közé, mivel a szervezetnek jóval nagyobb mennyiségben van rá szüksége, mint a hagyományos értelemben vett vitaminokra. Ám élettani hatásai miatt legalább ilyen fontos összetevője a helyes étrendnek.
Fontos tudni még, hogy az F-vitamin segít megelőzni a koleszterin lerakódását az érfalakon, ezzel közreműködik a szív és érrendszeri megbetegedések elkerülésében. Segítségével több kalcium épül be a szervezetünkbe, így megőrzi a csontok sűrűségét és fogak épségét. Fiatalkorban elősegíti a növekedést és más élettani folyamatokat. Mint telítetlen zsírsav, segít elégetni a telített zsírokat, ezért nélkülözhetetlen a fogyni vágyók étrendjében is. Végezetül némi védelmet nyújt a káros röntgen és ultraibolya sugárzás ellen, így nem véletlenül található meg egyes vitaminos napozószerekben is.
A telítetlen zsírsavak bevitelének ajánlott napi mennyisége felnőttek számára nagyjából 400 mg. Ez körülbelül az összes napi kalória bevitelének 1%-át kell, hogy kitegye. Mivel a legtöbb vitaminnal ellentétben nem vízben, hanem zsírban oldódik, ezért a szervezet képes raktározni is, de túladagolásától nem kell tartani.
Elsősorban tengeri halfélékben, növényi olajokat tartalmazó magvakban, napraforgóban, szójában, kukoricában, csonthéjasokban, pl. a dióban, mandulában és mogyoróban is megtalálható.