Hogyan szaunázzunk helyesen?

Az ember számára az izzadás létfontosságú, a 85-100 fokos szauna látogatása népszerűbb is, mint valaha. De a messzi észak egészséges kúráját alkalmazva komoly hibákat követhetünk el, amelyek befolyásolják az akció sikerét. Mire ügyeljünk szaunázáskor a zuhanyozástól a helyes lehűlésig, és milyen hibákat ne kövessünk el, hogy a forró gőz a hasznunkra váljon?

Zuhanyozáskor

Mivel az izzadság savas köpeny képez a bőrön, az orvosok azt javasolják, hogy a gőzkabinba menés előtt alaposan tisztítsuk meg magunkat szappannal a zuhany alatt, de a szaunázás után a verejtéket csak vízzel öblítsük le.

A szaunázás szabályai

A gőzkabinban a látogató lehetőleg fekvő helyzetben a középső vagy magasabb szinten legalább nyolc, inkább tizenkét, de nem több mint 15 percig tartózkodjon. Azért fekve, mert így a test így egyenletesen melegszik fel. A szauna elhagyása előtt 1-2 percig célszerű felülni.

Helyesen lehűlni

A lehűlés minden szaunázás után fontos. A folyamatot legjobb 2-5 perces hideg légfürdővel kezdeni, azután hideg tömlőzuhany vagy zuhanyrózsa következzen, amit mindig a kezekkel és lábakkal kezdünk. Ez elősegíti a vérkeringést.

A hűtési folyamat felgyorsítható meleg lábfürdővel (legfeljebb 40 fokon, és csak bokamagasságig). A lábfürdő ugyanis kitágítja a hideg víz által összeszűkült vérereket a bőrön, elősegítve ezzel a felesleges hő elvezetését a bőr hajszálereiből. Ezután pihenjünk 12-15 percet egy nyugágyon. Ellentétben a népszerű felfogással a szaunázás, ha helyesen használják, nem terheli meg túlzottan a szívet és a vérkeringést. A szauna kifejezetten ajánlott a hipertónia korai szakaszában.

Hibák, amelyet el kell kerülni

  • Soha se fáradtan, vagy közvetlenül megerőltető sport után menjünk szaunába, ez keringési problémákat okozhat.
  • Mindig jól megtörülközve menjünk a kabinba, akkor jobban izzadunk.
  • Kerüljük a kabinban a testi megerőltetést. Már a beszélgetés is megerőltető.
  • Soha ne menjünk szaunába akut vírusfertőzéssel.
  • Csak szaunázás után igyunk, ellenkező esetben a méregtelenítő hatás nem érvényesül.
  • Izzadás után ne zuhanyozzunk meleg vízzel, hanem mindig hideg kezelést válasszunk. Ez támogatja a hűtő hatást.
  • Kerülje az „utóizzadást” akkor is, ha meleg medencék, vagy utóizzasztó helyiségek állnak rendelkezésre. Ez keringési pangással és fertőzéssel fenyeget.
  • Hideg lábfürdő izzadás után okozhat érgörcsöket.
  • Szauna utáni gimnasztika vagy úszás késlelteti a lehűlést és kedvez a fertőzéseknek.

(Németből fordította: Koncz László)