A szemérmes barátcserje
A növény botanikai neve Vitex agnus castus, ami azt jelenti, hogy szemérmes fa. A görög mitológiában a barátcserje az erkölcsi tisztaság jelképe volt. A legenda szerint Héra, Zeusz felesége, a házasság őre is egy ilyen bokorban született. A középkori kolostorokban a szerzetesek ételeiket e borsszerű magokkal fűszerezték, hogy megszelídítsék testi vágyaikat.
Szokás volt, hogy a cellákat a barátcserje ágaival füstölték be, és a matracokat ennek lombjával tömték meg, hogy a nyugtató hatás átmenjen a cella lakóira is. Kérdéses, hogy ez hatásos volt-e, ugyanis a modern tanulmányok e hatást nem tudták megerősíteni. Csekély mennyiség még szárnyakat is ad a vágyaknak…
A hatóanyagmix teszi
Ma a barátcserje termésének kivonatai a leggyakrabban felírt gyógyszerek a menstruáció előtti fájdalom, ingerlékenység és a vízvisszatartás – a PMS tünetegyüttes – ellen.
Mint sok más gyógynövény tartalmú szer, a barátcserje készítmények is többféle hatóanyagot tartalmaznak: illóolajokat, flavonoidokat és zsírsavakat. Még nem tisztázott, hogy mely hatóanyagok eredményezik a barátcserje hatását. Biztos azonban, hogy különböző biokémiai folyamatok teljes skálája stabilizálja azokat a női hormonokat, melyek tökéletes együttműködése előfeltétele a menstruációs ciklus problémamentes működésének.
Ismert az is, hogy a barátcserje befolyásolja a dopamin felszabadítását, és ezáltal korlátozza a prolaktin hormon kibocsátást az agyalapi mirigyben. Prolaktin képződik pl. a szoptatás alatt, és ez támogatja a tejtermelést. Sok nőnek, aki fájdalmas menstruációs panaszoktól szenved, jelentősen emelkedett a prolaktinszintje, ami mellérzékenységet, melankolikus hangulatot, illetve erős menstruációs vérzést okoz.
A progeszteron az ösztrogénnel együtt játssza a fő szerepet a menstruációs ciklus szabályozásában. Az orvosok feltételezik, hogy a két hormon közötti egyensúly felbomlása a fő oka a PMS-nek. A legtöbb érintett nőnél progeszteronhiány van, ami általában a ciklus második felében a domináns hormon.
A menstruációs ciklus
A menopauza idején már az első panaszoknál is egyensúlyt teremthet a barátcserje. Az átállás ugyanis rendszerint szabálytalan ciklusokkal kezdődik, amikor csökken a progeszteron (sárgatest-hormon) termelés. Később nő az ösztrogénhiány, és a vérzés végül teljesen abbamarad. Mivel a progeszteron előkészíti a megtermékenyített petesejt beágyazódását a méhben, a barátcserje kivonat segít azoknak a nőknek, akik sárgatest-gyengeség miatt nem esnek teherbe.
(Németből fordította: Koncz László)