Clean Eating – étkezzünk „tisztán”
A tiszta étrend lényege, hogy az ételeket olyan természetes állapotukban fogyasztjuk, amennyire csak lehetséges. Nem diétáról van szó, ez egy életstílus, amely más megközelítésbe helyezi az ételeket és elkészítési módjukat. A tiszta ételek rendszeres fogyasztása megőrzi a szervezet energiaszintjét, és segíti az egész napon át tartó, hatékony kalóriaégetést.
Miről is van szó? A tiszta étrend követésének jól érthető szabályai vannak. Nyomtassuk ki, tűzzük ki a hűtő ajtajára, idézzük gyakran emlékezetünkbe, és élvezzük az előnyeit!
Napi 5-6 étkezés
Három fő étkezés és 2-3 kisebb, köztes falatozás. Minden étkezés tartalmazzon egy kevés fehérjét, rengeteg friss gyümölcsöt, zöldséget és egy komplex szénhidrátot.
Naponta legalább két liter víz
Lehetőség szerint szűrt csapvizet igyunk sima üvegkorsóból – védjük a természetet, kerüljük a PET-palackokat! Az alkoholbevitelt korlátozzuk napi egy pohár antioxidánsban gazdag vörösborra.
Kerüljük a feldolgozott és finomított ételeket
Ide tartozik a fehér liszt, cukor, kenyér és tészta. Fogyasszunk helyette komplex szénhidrátokat, például teljes kiőrlésű gabonákat.
Ismerjük fel az ellenséget
Kerüljünk mindent, amiben sok a transzzsír, ami olajban sütött, vagy magas a cukortartalma. Kerüljük a tartósítószereket, színezékeket és stabilizátorokat, emulgeálószereket és zsírpótlókat.
Fogyasszunk egészséges zsírokat
Az olívaolaj, mandulaolaj, szezámolaj, kókuszzsír, földimogyoró olaj, pálmaolaj (nem pálmamag olaj) és a legeltetett tehenek tejéből készült vaj is legyen napi étrendünk szerves része.
Ügyeljünk az adagok méretére
A tiszta étrendnél a mennyiség éppen annyira fontos, mint a minőség. Ötödöljünk: az aktuális adag 3/5-e legyen gyümölcs és zöldség, 1/5-e fehérje és 1/5-e egészséges szénhidrát.
Lassítsunk és élvezzük az ízeket
Soha ne kapkodjunk az étkezéssel, a tévét se nézzük közben. Figyeljünk az ételek ízére. Élvezzünk minden falatot! Hozzuk vissza a családi étkezéseket, hisz „jobb ízű a falat, ha mindnyájan esznek”.
Hogyan főzzünk „tisztán”?
Míg egyes összetevők (pl. C-vitamin) lebomlanak a főzés során, mások, például a likopén, gyarapodnak. Ezért érdemes változatos ennivalókat fogyasztani, főzve és nyersen is. A főzés során válasszuk a keverve sütést vagy a párolást.
Ötletadó recept: Pulykás cukkini burger citromos joghurtszósszal
10 közepes burger, 4-5 személyre
Húspogácsák:
- 0,5 kg organikus pulykahús
- 1 nagy cukkini, leeszelve
- 2 mogyoróhagyma, apróra vágva
- 1 organikus tojás
- 2 ek felaprított friss menta
- 2 ek felaprított friss petrezselyem
- 1 gerezd préselt fokhagyma
- 1 tk tengeri só
- ½ tk cayenne bors
- ½ tk őrölt feketebors
- ½ tk őrölt kömény (elhagyható)
Citromos joghurtszósz:
- 200 g görög joghurt
- 1 citrom leve
- 1 citrom reszelt héja
- 1 ek olívaolaj
- ½ tk tengeri só
- ¼ tk őrölt feketebors
- Aprított hagyma a díszítéshez
Elkészítés: keverjük össze a mártás összetevőit, és tegyük félre. Keverjük össze a húspogácsa összetevőit, és nedves kézzel korongokat formázunk belőle. 1 ek olívaolajat megforrósítunk egy serpenyőben, és közepes lángon aranybarnára sütjük a húspogácsa mindkét oldalát. (Mérettől függően oldalanként 6-7 perc.) Melegen tálaljuk, citromos joghurtszósszal és hagymával megszórva.
H. O.