Mit tehetünk gégegyulladáskor?

A gégegyulladás – laryngitis – a gége-nyálkahártya gyulladása. A gége gondoskodik arról, hogy hangszálaink segítségével beszélni tudjunk. Különbséget kell tenni az akut és krónikus gyulladás között, az utóbbi a betegség elhúzódó formája. Az akut gyulladás kb. tíz napon belül gyógyul, rosszabb esetben a sejtek elfajulnak, rosszindulatú daganat keletkezik.

Akut gégegyulladás

Az akut gégegyulladás a megfázás részeként gyakori hideg évszakokban. A gyulladás általában az orr- vagy az arcüregből vándorol lefelé, ritkán a hörgőkből vagy a légcsőből is eredhet. Jellegzetes tünet a rekedtség, amelyet gyakran kísér a torok szárazságának érzése és köhögési inger.

A gégegyulladást általában vírusok okozzák, ezt azonban kísérheti bakteriális fertőzés is, ami felerősíti a tüneteket. A túl hideg, meleg vagy száraz levegő, a hirtelen megerőltetés irritálhatja a nyálkahártyát, ami gyulladásos reakcióhoz vezet. A betegség lehet fertőző, különösen köhögés, tüsszentés, orrfújás növeli a fertőzés kockázatát. A dohányzás is okozhat gégegyulladást.

Krónikus gégegyulladás

Elhúzódó tünetek esetén krónikus laryngitisről beszélünk. Jellemző tünet a rekedtség, ugató köhögés és gombóc érzése a torokban. Ritka esetekben annyira megduzzadhat a nyálkahártya, hogy erős légszomj jelentkezik. Ha zöld váladék, vagy vér kiköhögése jelentkezik, fel kell keresni az orvost. A több mint három hétig tartó rekedtség is orvosi vizsgálatot igényel, mert más okok, például a gége rosszindulatú betegsége is okozhat tartós rekedtséget.

Gégegyulladás gyermekeknél

A gyermekek gégével kapcsolatos panaszai gyakran súlyosabbak, mert a gége még nagyon kicsi, és a duzzanat gyorsan légzési nehézségeket okozhat. Vírusos fertőzésnél pseudokruppról beszélünk, ami tipikusan csecsemőknél, hat hónap és három év közötti gyermeknél fordul elő.

Este vagy éjszaka fellépő ugató, görcsös köhögésnél, a gyermek rekedtségénél, és különösen ha belélegzéskor erős légszomja van, a gyerek megnyugtatása nagyon fontos, mert az izgalom és a pánik rosszabbá teszi a tüneteket. A legjobb, ha az anya gyermekével a fürdőszobába megy, megnyitja a csapot, hogy ezzel párásítsa a levegőt, így megkönnyíti a gyermek légzését.

Házi módszerek

Mivel a gégegyulladást általában vírusfertőzés okozza, nincs specifikus kezelési lehetőség. De vannak házi módszerek, amelyekkel enyhíteni lehet a tüneteket.

  • A beteg feltétlenül kímélje hangját, ne suttogjon, vagy krákogjon, mivel minden mechanikai igénybevétel hangkárosodáshoz vezethet.
  • A víz és tea a legolcsóbb házi szer. A sok ivás segít nedvesen tartani a nyálkahártyát.
  • A hideg, meleg, vagy száraz levegőt (pl. klimatizált termekben) kerülni kell. Elegendő páratartalomról gondoskodhatnak nedves kendők, vagy az ablakpárkányra tett kis edénykék.
  • A cukorkák enyhítik a tüneteket, serkentik a nyálképződést.
  • Nagyon jó házi szer az inhaláció például sós vízzel, vagy teával.

A homeopátia is sokrétű választékot kínál a gégegyulladás kezelésére. Elsősorban Causticum, Foszfor, Arum triphyllum vagy Drosera ajánlott kis adagokban.

(Németből fordította: Koncz László)