Életet menthet a szódabikarbóna?

Sokan csak a sütemények hozzávalójaként gondolnak a szódabikarbónára, pedig a legújabb kutatások azt mutatják, hogy ennél sokkal fontosabb szerepet is játszhat: életeket menthet. A szódabikarbónában lévő bikarbonát alacsony szintje növeli az idősek korai halálozásának kockázatát, adagolásával tehát valószínűleg meghosszabbítható az emberek élettartama.

A vese és a tüdő együttműködve szabályozzák a lúgos bikarbonát és a savas szén-dioxid szintjét a vérben. Ezzel tartják fenn a szervezet sav-bázis egyensúlyát, amely mellett a sejtek és a szervek megfelelően tudnak működni. A nagymértékű sav-bázis egyensúlyhiányban szenvedő súlyos betegek a kutatók szerint nagyon kis eséllyel élik túl a betegségüket. Azt azonban eddig nem tudták, hogy a szervezet sav-bázis egyensúlyának kisebb változásai befolyásolják-e a viszonylag egészséges emberek élettartamát.

A Utah Egyetem kutatói a Clinical Journal of American Nephrology című szaklapban megjelent tanulmányukhoz dr. Kalani Raphael vezetésével azt vizsgálták, milyen összefüggésben áll a pH érték, a szén-dioxid és a bikarbonát szintje az egészséges idős emberek hosszú távú túlélésére. 2287 személy adatait elemezték, akiket átlagosan 10,3 évig követtek nyomon.

Az eredményekből az derült ki, hogy a normális vagy magas bikarbonátszinttel élő emberek a halálozás hasonló kockázatával néztek szembe az utánkövetés során, az alacsony bikarbonát szinttel rendelkezőkre azonban a korai halálozás magasabb kockázata leselkedett. A kutatás eredményei alapján a vér bikarbonát koncentrációja, melyet amúgy is gyakran mérnek, segítheti a klinikumban dolgozó orvosokat abban, hogy pontosabban azonosíthassák a korai halálozás fokozott kockázatának kitett betegeket.

A kutatók azt is hozzátették, hogy az alacsony bikarbonátszinttel rendelkező emberek számára előnyös lehet az olyan élelmiszerek nagyobb mennyiségű fogyasztása is, amelyek emésztésekor bikarbonát termelődik a szervezetben – az ilyen ételek közé tartoznak például a zöldségek és a gyümölcsök is.