Fantomfájdalmak ellen tükörterápia
A 62 éves Otto K. számára a fantomfájdalom az amputált jobb lábában több mint valóság: „Bizonyos napokon a fájdalom olyan éles, mint ha késsel szabdalnának össze. Máskor bizsereg és viszket a már nem létező lábfejem” – állítja. A fantomfájdalom olyasmi, amiről tudjuk, hogy igazából nem létezik, illúzió, mégis okozhat valódinak érzett, erős fájdalmat.
Németországban évente mintegy 60 000 amputációt végeznek, többségük cukorbeteg. Otto K. is nem gyógyuló fekélye miatt vesztette el a lábát. Diabéteszes láb szindrómában szenvedett, ami általában rosszul szabályozott vércukorszint miatt alakul ki. Nyomást vagy sérülést már nem érzékelt, a sebeket csak sokkal később vette észre, amikor azok már nem gyógyultak.
A fájdalom megmarad a memóriában
Az amputált emberek legnagyobb része szenved fantomfájdalomtól. Azt feltételezik, hogy az agy továbbra is fájdalomjeleket kap azoktól az idegektől, melyek korábban az adott testrészért felelősek voltak. Fantomfájdalom érezhető néhány beteg esetében más testrészeknél is, például melleltávolítás, végbél operációk vagy foghúzás után.
Ennek oka a fájdalomemlékezet: a fájdalomreceptorok minden sérülésnél vagy gyulladásnál elektromos impulzusokat küldenek a gerincvelőbe, onnan ezek továbbítódnak az agyba, itt keletkezik a fájdalomérzet. Erős és tartós inger esetén a fájdalom önállósulhat, nehezen törölhető fájdalomemlékezés következik be.
Fájdalomkezelés, tükörterápia
A gyógyszeres kezelés mellett kiegészítésül alkalmazhatók például elektromos stimulációt, amivel „felülírják” a régi fájdalmas benyomásokat. Sok esetben hasznos lehet a fürdő, masszázs és gyógytorna, akupunktúra. Egységes terápiás módszer még nincs, van azonban néhány új és ígéretes lehetőség.
A tükörterápia úgy hangzik, mint valami hókuszpókusz: egy ügyesen elhelyezett tükörben úgy látja a beteg, mintha az amputált végtag egészségesen ott lenne. Ez az optikai benyomás az, amely „felébreszti” a memóriában a hiányzó kart vagy lábat, és ettől abbamarad a fájdalomérzet.
A módszer működik a stroke-os betegeknél is, akik bénulásban vagy kognitív zavarokban szenvednek. Dr. Christoph Maier professzor és Susanne Glaudo foglalkozásterapeuta kifejlesztett két eszközt, amelyek megkönnyítik a tükör előtti gyakorlást, és otthon is használhatók.
Van már bizonyíték arra, hogy a protézis segít megelőzni a fantomfájdalmakat. Ennek oka, hogy a mesterséges láb mozgatásához a páciensnek a felső comb izomzatát kell használnia. Az agy regisztrálja ezeket a mozgásokat, és az a benyomása támad, hogy a láb ép. A fantomfájdalom így a rendszeresen viselt, jól illeszkedő protézis estén visszafejlődhet.
(Németből fordította: Koncz László)