Nem mindegy, nátha vagy influenza!
Elkezdődött a náthaszezon, a mindennapi szóhasználatban azonban gyakran nem teszünk különbséget a megfázás (influenzaszerű megbetegedés) és az influenza között. A tünetek első pillantásra hasonlóak, de a betegségeket különböző kórokozók okozzák, és jellemzőik is mások. Újra csak azt mondjuk: a legjobb védekezés a mozgás és a vitaminokban dús táplálkozás!
Influenza (Grippe)
Az influenzát vírus okozza, különbséget kell tenni a három különböző vírus típusa között, nevezetesen az influenza A, B és C vírusok között. Ezeknek a vírusoknak az a tulajdonságuk, hogy képesek folyamatosan változni, emiatt az influenza elleni védőoltást minden évben újra el kell végezni.
Megfázás (influenzaszerű fertőzés)
Mintegy 200 különböző vírusfajta van, amelyek influenzaszerű fertőzést okozhatnak, például a rhinovírusok, adenovírusok vagy koronavírusok. Ez azt is megmagyarázza, miért „fázhatunk meg” újra és újra. A vírusok nagy száma miatt ezek ellen nincs védőoltás.
A vírusok általában cseppfertőzéssel terjednek, a fertőzött személy vírusai a levegőben kavarognak és fertőznek. Az orr- és toroknyálkahártya megduzzad, ami fokozott váladékképződéssel jár. A szervezet védelmi rendszere bekapcsolódik, és tipikus tünetek jelentkeznek, pl. a fáradtság és láz. Az immunrendszer gyengesége kedvez a vírusok terjedésének. Jellemző tünetek:
- köhögés, orrfolyás
- rekedtség, torokfájás
- végtagfájdalmak, fejfájás
- láz és hidegrázás
- kimerültség
Normális esetben a megfázás néhány nap múlva lecseng, segítenek a tüneti kezelések, pl. a köhögés elleni nyákoldó szerek, az orrdugulás elleni nyálkahártya-összehúzó orrcseppek.
Az influenza tünetei
A megfázással ellentétben az influenzás panaszok sokkal drámaibbak:
- kezdeti fejfájás, izomfájdalmak
- magas láz, hidegrázás
- étvágytalanság, köhögés
- gyengeség és keringési problémák
A már meglévő betegségben szenvedők, például a cukorbetegek, a csecsemők és az idősek számára az influenza különösen veszélyes.
Teendők
Orvoshoz kell fordulni tartósan magas láz vagy hidegrázás, fülfájás esetén, ha a panaszok néhány nap alatt nem javulnak és terhesség esetén.
A tüneteket enyhíthetjük házi szerekkel, de inkább figyeljünk a megelőzésre:
- mozogjon sokat friss levegőn, hogy a szervezet megedződjön
- erősítse immunrendszerét magas vitamin- és rosttartalmú étrenddel
- mondjon le az alkoholról és cigarettáról, kerülje a stresszhelyzeteket
- kerülje a testi érintkezést beteg emberekkel
- gondoskodjon elegendő páratartalomról a szobában, hogy a nyálkahártyák ne száradjanak ki
- a megbetegedés első jelénél segíthetnek növényi immunrendszer-serkentők, amelyek segítenek a szervezet védekező mechanizmusának aktiválásában.
(Németből fordította: Koncz László)