Azt gondolja, a zsírmentes tej egészséges? Nem! (2.)

A zsírmentes sovány tej minden egészségtudatos amerikai háztartás leglényegesebb nyersanyaga. Igyunk lefölözött tejet, mert a teljes tej túl sok zsírt, túl sok kalóriát és koleszterint tartalmaz, ami szívbetegségekhez vezethet. Lássuk ennek az állításnak a másik oldalát, ismerjünk meg néhány dolgot a tejipar kedvencéről, a lefölözött tejről.

4. A lefölözött tejnek gyakorlatilag semmi tápértéke nincs

A valódi tej számos értékes tápanyagot tartalmaz; a fontos ásványi anyagok, például kalcium mellett D-, A-, E- és K-vitamint. A lefölözött tejben gyakorlatilag nincs K-vitamin, mivel az a tejzsírban koncentrálódik. A többi vitamin pedig zsírban oldódó vitamin, így tehát ha van is valamennyi a zsírmentes tejben, gyakorlatilag nem tud felszívódni a szervezetben. (Kivéve, ha megeszünk mellé egy karéj vajjal vastagon megkent kenyeret!) Valószínűleg azonban nem is sok vitamin található a nagyüzemi tejben, hiszen a tehenek a vitamint a fűből és a napsütésből szerzik – szereznék – be.

Mi a helyzet a nagyüzemi sovány tejben található többi tápanyaggal? A nagy hőfokon való pasztőrözésnek köszönhetően tartalmaz egy kevés denaturált fehérjét (ami potenciálisan káros), viszont nem tartalmaz emésztést segítő jótékony enzimeket és probiotikumokat, mivel ezek a pasztörizálás során elpusztultak.

5. Nem leszünk soványabbak tőle

Mielőtt a lefölözött tejet derékkarcsúsító, egészséges ételnek kikiáltották volna, a farmerek már régóta használták egy egész más célra – a disznók hizlalására! Ma a kísérleti nyúlként használt iskolások isszák a lefölözött tejet, és a Harvard orvosi egyetem kutatói kimutatták, hogy a lefölözött, 1%-os tej súlygyarapodást idézett elő, míg a tejzsír nem.

Felnőtteknél a tanulmányok úgy találták, hogy a zsírszegény étrend, a kalóriaszegény étrendhez hasonlóan, nem eredményez hosszú távú, csak átmeneti súlycsökkentést. Ennek az az oka, hogy az egészséges zsírok valójában féket vetnek az étvágynak, és azoknak a hormonoknak a termelődését indítják be, amelyek közlik az aggyal, ha tele vagyunk. Ha azonban nem eszünk zsírt, folyamatosan éhen maradunk. A zsírszegény tej azt jelzi a szervezetünknek, hogy valami hiányzik, ez pedig túlevéshez és súlygyarapodáshoz vezet.

6. Nem segít elkerülni a szívbetegségeket

Általánosan elterjedt elmélet, hogy a zsírszegény tej egészséges a szívnek, mert kevés benne a teljes tejben meglévő szaturált (telített) zsír és a koleszterin. De ha visszanézünk a történelembe, vagy akár csak az utolsó évszázad betegséggel kapcsolatos modern trendjeire, azt látjuk, hogy ahogy a szaturált zsírok és a koleszterin csökkent az étrendünkben, folyamatosan egyre feljebb szökött a szívbetegségek száma. Akkor vajon miért tartja magát mégis ilyen erősen ez a mítosz? Lehet, hogy azért, mert ezáltal a felnőtt lakosság egy jó része folyamatosan pénzt pumpál a gyógyszeriparba? Vagy mert az élelmiszeripar nem szeretné, hogy megtudjuk, mekkora haszonra tesznek szert azáltal, hogy olcsó ipari olajokból gyártják az élelmiszereket a valódi szaturált zsírok helyett?

A szívbetegségeket nem az étrendi koleszterin és szaturált zsír okozza, ezt már a szívsebészek is kezdik kimondani.

Milyen tej az egészséges?

Nincs értelme zsírszegény tejet és tejtermékeket vásárolni. Ezek általában gyárakban előállított, erősen feldolgozott termékek, melyek egyáltalán nem egészségesek.

A legjobb választás a friss, tiszta tej, amely valódi, tanyán élő, fűvel táplálkozó tehenekből származik. Egyszerűen, ahogy fejés után rendelkezésre áll – teljes tej, feldolgozás nélkül, az összes tápanyagával. Beleértve a zsírt is.

A cikk másik részét ide kattintva olvashatja.

(Angolból fordította: H. Orsi)