Ismerjük meg a májvédő boldót!
Ismerjük meg jobban a boldófát, ezt a méregtelenítő, epehajtó, emésztést segítő növényt! Az ausztrál babérfélék családjába tartozó fa levelei esszenciális olajokat (aszkaridol, cineol), illetve flavonoidokat és alkaloidokat (boldin) tartalmaznak, ezek adják a növény epehajtó hatását, csökkentik az epeváladék viszkozitását, cseppfolyósabbá teszik azt.
E tulajdonságai miatt használják a növényt méregtelenítőként, májvédőként, valamint a májkárosító hatások megelőzésére, enyhe máj- és epeúti elégtelenségeknél.
Az emésztést segítő hatása érvényesül a dyspepsia (lassú emésztés) esetén, mert elősegíti a gyomornedv kiválasztást és javítja a zsírok feldolgozását. Enyhe hashajtó hatása miatt a boldófa kifejezetten javasolt székrekedés esetén, mivel az epesók mennyiségének növekedése elősegíti a belekben a felszívódást, emellett gyulladáscsökkentő és simaizom-nyugtató is.
Használat, adagolás
Boldótea: egy nagy kanál boldólevelet tegyünk 1 csésze hideg vízbe, majd forraljuk pár percig, takarjuk le és hagyjuk állni 10 percig. Ezután szűrjük le, és fogyasszuk az étkezések között a méregtelenítő hatás eléréséért.
Tinktúra: tegyünk 40 cseppet egy kevés vízbe, naponta kétszer, az étkezések között fogyasszuk. Az ajánlott maximális napi adag 120 csepp.
Ellenjavallatok
Terhesség és szoptatás alatt ellenjavallt. Epekő vagy epevezeték-elzáródás esetén szigorú orvosi ellenőrzés szükséges.
A gyógyteában az illóolaj mennyisége annyira, hogy nem jelent semmi egészségügyi kockázatot. Elővigyázatosságból azonban jobb a forrázatot nem túl hosszú ideig és nem az ajánlottnál nagyobb dózisban fogyasztani.
Honnan jön a boldó?
A boldófa eredetileg Dél-Amerikából származik, Chile középső részén és Peruban őshonos, mára azonban átterjedt Európába és Észak-Afrikába is.
Az Andokban élő népek a boldót évszázadok óta használják, a májat, epét érintő, gasztrointestinális (emésztőcsatornával kapcsolatos) funkciók stimulálására. A levelekben lévő illóolajok miatt a növénynek jellegzetes átható, aromás illata van. A levelét és kérgét is hasznosítják, leginkább Chilében, Argentínában és Uruguayban készítenek belőle főzetet, amit a yerba mate tea erős aromájának enyhítésére használnak.
(Chilében sok évvel ezelőtt a tudósok felfedezték, hogy azoknak a kecskéknek, amelyek ettek a növény leveleiből, nem voltak májproblémáik, és ebből a megfigyelésből vették az ötletet, hogy tudományosan igazolják a növény májvédő hatását.)
(Olaszból fordította: Székely Enikő)