Nikkel – biztosabb, ha elkerüljük!

Vörös foltok, kiütések, viszketés – ha a divatékszerek ilyen tüneteket okoznak, nikkelallergia lehet az oka. Sok más dologban is lehet azonban nikkel, mert szilárdsága, hőállósága miatt gyakran komponense a fémötvözeteknek. A szervezet immunrendszere a nikkelt veszélyes idegen anyagként ismeri fel, védekezni kezd ellene, ami végül nikkelallergiában végződik.

A nikkel széles körben elterjedt nyomelem, ki lehet mutatni a levegőben, a vízben és a talajban. Néhány példa, miben lehet nikkel: ékszerek, szemüvegek, öv, melltartó, műfogsor, evőeszközök, gombok, pénzérmék, kilincsek. Kozmetikumok, háztartási gépek és számos élelmiszer is tartalmazhatja nyomokban e fémet. Még a jó minőségű ezüst- és aranyötvözetek is tartalmazhatnak nikkelt.

Kontaktallergia

Az ismételt érintkezés a nikkellel kontaktallergiához vezethet, majdnem minden tizedik érintett allergiával reagált a fémre. A nikkelallergia a leggyakoribb kontaktallergia. A fehérvérsejtek, a limfociták a nikkelt testidegen anyagként ismerik fel és segítségül hívják a fagocitákat, hogy azok segítségével távolítsa el a fémet. Az allergia nem jelentkezik az első érintkezésnél, a védekezésig több hónap telhet el. Ha a szervezet később újra nikkellel érintkezik, a tünetek általában csak 12-72 óra múlva mutatkoznak.

Tünetek és jelek

A nikkel vízben jól oldódik. Ez is az oka annak, hogy a nikkelallergia nyáron nagyobb valószínűséggel figyelhető meg: az izzadság oldja az ékszerek, órák, gombok nikkeljét. Az akut nikkelallergiánál a bőrön az érintkezési pontokon bőrpír, csalánkiütés, hólyagok és nedvedzés jelentkezik, viszketés és duzzanat is előfordul. A nikkelallergia krónikus formája, amikor a bőr kiszárad, pikkelyes lesz, és fájdalmas repedések keletkeznek.

Nikkel határértékek az EU-irányelvek szerint

Egy uniós irányelv meghatározza a nikkeltartalom határértékekét, és kötelezi a gyártókat annak feltüntetésére. Ha a nikkelt nem igazolják, ez még mindig messze nem garantálja, hogy a termék valóban nem tartalmaz nikkelt. Nikkel nélküli bevonat szinte nem létezik.

Nikkelteszt

A legbiztosabb, ha következetesen kerüljük az allergént. Aki nem biztos abban, hogy egy ékszer tartalmaz-e nikkelt, ez ellenőrizheti nikkel-teszttel. Erre a célra egy tesztfolyadékkal benedvesített fültisztító pálcikával bekenjük a gyanús tárgyat, és néhány másodperc múlva kiderül, van-e benne nikkel.

(Németből fordította: Koncz László)