Naspolya: csúnya, szottyos, de jó!

Idővel megérnek a naspolyák – tartja egy olasz mondás. Ez a gyümölcs nem hiányozhat a bevásárlókosarunkból áprilisban. Érdemes jobban megismerni, mert a naspolya gyulladáscsökkentő és vizelethajtó hatású, segíti a rendszeres bélmozgást, lázcsillapító és javítja a máj működését. Az érett gyümölcs hashajtó, az éretlen pedig éppen ellenkezőleg, hasfogó.

Ez a nem túl vonzó gyümölcs hangyasavban, elemi rostokban gazdag. Kevés kalória, sok ásványi anyag, A-vitamin, B-vitaminok, C-vitamin van benne. A magok mérgezőek, hidrogén-cianid tartalmúak.

A naspolyát akkor kell szüretelni, amikor még nincs teljesen megérve. Az európai fajta nagyon kemény és fanyar, míg a japán akkor is élvezetes, amikor még éretlen. A naspolyát késő ősszel kell szüretelni, de a fogyasztással várni kell akár egészen tavaszig. Utóérő fajta, a piacra is úgy, hogy még éretlen. Nagy előnye hogy olyankor válik ehetővé amikor még kicsi a gyümölcsválaszték.

Nem különösen kényes növény, könnyen tartható akár a teraszon is. Célszerű fiatal csemetét vásárolni, lehetőleg a japán törpe fajtából. Ez max. 2 méterre nő, és egy 40-50 cm átmérőjű dézsában megél. A csemetét ősszel kell ültetni. Magról is lehet szaporítani, ha valaki nagyon türelmes, mivel ebben az esetben a termésre néhány évet várni kell.

Naspolyalekvár recept

A naspolya 100 grammja kevesebb, mint 30 kalóriát tartalmaz, így azok számára is ideális, akik fogyni szeretnének. Mint a legtöbb esetben, ha valami „csináld magad” dologról van szó, mindenkinek van egy saját receptje, íme a mi ajánlatunk:

Hozzávalók:

  • 2 kg naspolya
  • 800 gramm cukor
  • egy alma és egy citrom

A naspolyát meghámozzuk, kivesszük a magokat, 4 felé vágjuk. Tegyük egy nagy lábasba, és tegyük hozzá a hámozott, felaprított almát, a citrom levét és a cukrot. Forraljuk fel, és hagyjuk főni egy órát. Gyakran kevergessük egy fakanállal, nehogy leégjen. Akkor van készen, ha a kanállal egy tányérra teszünk belőle, és nem folyik el. Tegyük sterilizált üvegekbe, és fejjel lefelé hagyjuk kihűlni.

A házi lekvárokat célszerű naptól védett, hűvös, száraz helyen tartani, felcímkézni, és egy éven belül elfogyasztani.

(Olaszból fordította: Székely Enikő)