Rebarbara – maradjunk a száránál
A rebarbara nem túl elterjedt nálunk, pedig a levélnyélből készült élénk rózsaszínű mártás, kompót igazán jól mutat a tányéron akár sültek mellé, akár süteményekhez. A növény gyökerét, levelét már több mint 4000 éve használják az emésztés serkentésére. Ezek fogyasztásra nem alkalmasak, mérgezőek, teájukat a népi gyógyászatban is óvatosan használják.
A rebarbara eredetileg Északnyugat-Kínából és Kelet-Tibetből származik. Gyökerének hashajtó hatása van, ezért alkalmas székrekedés rövid távú kezelésére. Emellett gyógyszerként használják olyan betegségeknél, ahol lágy széklet szükséges, például végbélrepedések, aranyér és a végbélen végrehajtott műtét után. A gyökér alkoholos kivonatai használhatók fogínygyulladás és szájnyálkahártya-gyulladás esetén is. Kis adagban antimikrobiális és összehúzó, vérzéscsillapító hatású.
Teakészítés
A hashajtó hatás kifejtésére 1-2 g durvára porított gyökeret (1 teáskanál megfelel körülbelül 2,5 g-nak) felöntünk forró vízzel, vagy elkeverhetjük megfelelő mennyiségű folyadékkal. 5 perc után leszűrjük. A teát este lefekvés előtt kell meginni.
A rebarbaragyökér nem használható bélelzáródás, ismeretlen eredetű hasi fájdalom, gyulladásos bélbetegségek, például Crohn-betegség, fekélyes vastagbélgyulladás és vakbélgyulladás esetén. Nem használható terhes nőknél, szoptató anyáknál és 10 év alatti gyermekeknél sem. Súlyos vízhiány (dehidráció) és elektrolitveszteség esetén is ellenjavallt.
Hatása általában csak 6-10 órával a gyökér elfogyasztás után érvényesül. Stimuláns hashajtóként orvosi javaslat nélkül nem szabad 1-2 hétnél tovább fogyasztani.
Mellékhatások
Egyedi esetekben görcsös gyomor-bél tüneteket észleltek. Ebben az esetben a dózist csökkenteni kell. Emellett előfordulhat a vizelet sárga vagy vörösesbarna elszíneződése is. Krónikus és helytelen használat esetén súlyos elektrolitveszteség léphet fel. Emellett a káliumhiány súlyos zavarokat okozhat a szívműködésben és izomgyengeség jelentkezhet. Egyéb lehetséges mellékhatások közé tartozik a vér a vizeletben (haematuria), és ártalmatlan pigmentlerakódás a bélnyálkahártyán (pseudomelanosis coli). A rebarbaragyökér túl hosszú ideig történő használata esetén a bélműködés fokozódik.
(Németből fordította: Koncz László)