Rostok, mozgás a székrekedés ellen
A székletürítés gyakorisága egyénileg különböző és számos tényezőtől függ, pl. a kortól és a táplálkozástól. A napi három ugyanolyan normális, mint háromnaponta egyszer. Székrekedésről akkor beszélünk, ha a székletürítés heti 3-nál ritkább. Ritkán a széklet a vízelvonás következtében keménnyé és szárazzá válik, ami puffadást vagy hasi fájdalmat okozhat.
A székrekedés oka lehet
- túl kevés rostanyagot tartalmazó, egyoldalú táplálkozás
- túl kevés folyadék
- mozgásszegénység
- idegeskedés, stressz vagy lelki terhelés
- táplálkozás változása utazás alatt
- hashajtó
- gyógyszerek, pl. vaspótlók, egyes antidepresszánsok, fájdalomcsillapítók
- terhesség
- bizonyos betegségek, pl. cukorbetegség
Több rostot!
Ha a bélmozgás lassú, segíthet a magas rosttartalmú étrend, a megfelelő folyadékbevitel és a napi testmozgás. Állítsa át táplálkozását fokozatosan magas rosttartalmú étrendre min. 30 g rosttal naponta.
- Növelje a teljes kiőrlésű kenyér fogyasztását
- Növelje más teljes kiőrlésű gabonatermékek (barna rizs, teljes kiőrlésű tészta) fogyasztását
- Egyen gyakrabban gyümölcsöt és zöldséget. Próbálja meg követni az ajánlást: 2 adag gyümölcs és 3 adag zöldséget naponta.
- Egyen gyakrabban hüvelyeseket
- Egyen napközben áztatott aszalt gyümölcsöt
- Segíthetnek a rostos kiegészítők, pl. búza- vagy zabpehely és lenmag
A rostanyagok csak akkor hatásosak, ha elegendő folyadékot fogyasztunk!
Tippek a székletszabályozásra
- Egyen naponta hashajtó hatású élelmiszert, pl. savanyított tejtermékeket és savanyú káposztát.
- Korlátozza az alacsony rosttartalmú élelmiszerek fogyasztását, a finomlisztből készült sütőipari termékeket és tésztaféléket, cukrot, csokoládét stb.
- Figyeljen a természetes ürítési ingerre.
- Mozogjon rendszeresen – a kerékpározás, a séta tökéletesen elegendő.
- Egyes jógagyakorlatok segíthetnek enyhíteni a székrekedést.
- A böjtölés serkenti az anyagcserét és szabályozza a bélműködést, gyakran hosszú távon.
Hashajtó
A legtöbb hashajtó folyamatos használata súlyos károkat okozhat, tovább csökkenti a bélműködést, és krónikus bélrendszeri betegségekhez vezethet. Különösen a káliumhiány teszi a lassúvá a beleket. A hashajtó ismételt használata tovább növeli a káliumhiányt, és igazi ördögi körbe kerülünk.
Duzzasztó- és töltőanyagok: az útifű, búzakorpa vagy a lenmag emészthetetlen rostokat tartalmaz, vizet vesz fel. Mint egy összenyomott szivacs, megduzzadnak a vízben, és megnövelik térfogatukat a bélben, ami serkenti a bélműködést. Fontos a megfelelő folyadékbevitel, hogy a készítmények jól megduzzadjanak.
Ozmózison alapuló hashajtók: sók, nehezen felszívódó cukrok vagy cukoralkoholok, amelyek megkötik a vizet a bélben. A széklet mennyisége így nagyobb lesz, a széklet lágyabb. Ide tartozik pl. a keserűsó, a glaubersó, a laktóz vagy a szorbit.
Szintetikus és növényi hashajtók: pl. a biszakodil, nátrium-pikoszulfát, valamint a szenna, rebarbara, varjútöviskéreg megakadályozza a széklet besűrűsödését a vastagbélben, és elősegíti a bélmozgást. Ezek a készítmények csak rövid távú használatra alkalmasak.
(Németből fordította: Koncz László)
Ha szívesen olvasna még a rostokról, ajánljuk figyelmébe az alábbi cikket: