Ezért ne hizlalja a gyermekét!
Aggasztó tény, hogy az 1-3 éves gyerekek a maximálisan ajánlott cukormennyiség több mint másfélszeresét fogyasztják naponta. A következmények magukért beszélnek: a 2 év alatti magyar kisgyermekek ötöde túlsúlyos vagy elhízott, és ez felnőttként is komoly egészségügyi problémákat – szív- és érrendszeri betegségeket, cukorbetegséget – okozhat.
Az elhízás és a cukorbetegség megelőzéséért már a fogantatás pillanatától sokat tehetnek a szülők, ugyanis a kismama táplálkozása nagymértékben befolyásolja a születendő gyermek felnőttkori egészségét. A tudatos táplálkozás alól az ünnepi időszakok sem lehetnek kivételek: várandósság alatt maximum 500 kcal-val nő meg a kismamák tápanyagigénye, érdemes ügyelni arra, hogy ne haladják meg ezt a mennyiséget. A családi ebédek és vacsorák során ajánlott kerülni azokat az ételeket is, melyek ételmérgezést okozhatnak nyers tojás- vagy hústartalmuk miatt.
Másfélszer több cukrot kapnak a 3 év alattiak
Hat hónapos korig nem jelent különösebb gondot az ünnepi készülődés, hiszen a baba számára az anyatej a legtökéletesebb táplálék – a hozzátáplálás megkezdése után azonban fontos ügyelni arra, hogy a kicsi a korának megfelelő ételeket kapja. Sajnos sokan nem fordítanak kellő figyelmet az új ételekhez való fokozatos hozzászoktatásra és a bevitt cukor, illetve só mennyiségére sem. Egyéves kor felett minden harmadik családban ugyanazt eszik a babák, mint a szüleik, sőt, már a 4-12 hónapos babák 40%-a is rendszeresen kap cukrozott ételt, italt vagy édességet.
„A mértéktelen csokoládé- és cukorfogyasztás nemcsak többletkalóriát jelent, hanem akár székrekedést is okozhat (gyerekeknél és felnőtteknél egyaránt), így több szempontból is érdemes mértéket tartani. A babák ízlése ráadásul a hozzátáplálás időszakában fejlődik a legtöbbet, így ha a kicsi korán hozzászokik az édes és sós ízekhez, később is ezeket az ételeket fogja preferálni” – hangsúlyozta Kubányi Jolán, a Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének elnöke.
A cukorban és finomított szénhidrátokban gazdag táplálás komoly egészségügyi kockázatokkal járhat: az esetek csaknem felében az elhízás felel a 2-es típusú diabétesz kialakulásáért, valamint a szív- és érrendszeri betegségek negyedével is összefügg. Az elhízott gyermekek 40%-a ráadásul vashiánnyal is küzd, ami szintén népbetegségnek számít Magyarországon.
A rejtett cukorforrásokra is figyeljünk!
Az 1-3 éves gyermekek számára maximálisan megengedett cukormennyiség napi 27-32 g (kb. 6-8 teáskanál). Ez a mennyiség a hozzáadott cukorra vonatkozik, tehát a tejben vagy gyümölcsökben természetesen előforduló cukor nem számít bele, ugyanakkor cukrozott teák, szörpök, gyümölcsjoghurtok vagy túródesszertek adásával nagyon könnyen meghaladhatjuk.
„A szülőket csak a jó szándék vezérli, amikor megosztják a saját ételüket a kicsivel, vagy meglepik egy kis finomsággal, azonban az élet első 1000 napjának helytelen táplálása olyan problémákat is okozhat, amelyek csak később, akár felnőttkorban jelentkeznek” – hívta fel a figyelmet Kubányi Jolán. – „Jól mutatja a szülők figyelmetlenségét az is, hogy ma már nemcsak a felnőttkori, hanem a gyermekkori elhízás is egyre nagyobb problémát jelent: jelenleg 41 millió ötévesnél fiatalabb gyermek túlsúlyos vagy elhízott világszerte, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint pedig ez a szám 2025-re megduplázódhat” – tette hozzá a szakértő.
A megfelelő étrend összeállításánál mindig figyeljünk arra, hogy tartalmazzon gyümölcsöt és zöldséget, valamint gabonafélét. A szénsavas, cukrozott üdítőket és szörpöket cseréljük ivóvízre, cukrozatlan teára vagy frissen préselt gyümölcslére. A hozzátáplálás során egy-egy új gyümölcs vagy zöldség íze önmagában is izgalmas a babának: részesítsük előnyben a natúr ízeket, és semmiképpen se a saját ízlésünk szerint édesítsük vagy sózzuk az ételeket (1-3 éves kor között napi 2 g sót fogyaszthatnak a gyerekek).
Receptötletek
Almás-répás köleskása (12 hónapos kortól)
Mindössze 1 almára, 3 evőkanál kölesre, 10 dkg répára és anyatejre vagy anyatej-kiegészítő tápszerre, illetve 1 éves kor fölött junior gyerekitalra van szükségünk.
A hántolt kölest átválogatás után pár óráig áztassuk vízben, közben pedig előfőzhetjük a répát. Tíz perc után adjuk a répához a kölest, és öntsük fel vízzel. Mikor a köles már kásás állagúvá vált, belekerülhet az előzetesen felszeletelt alma. Az így kapott keverékhez adjunk 60 milliliterenként 1-2 evőkanál anyatejet vagy anyatej-kiegészítő tápszert, illetve junior gyerekitalt, turmixoljuk össze, és kész is van a könnyű, tápláló köleskása.
Sütőtökös csirke (9 hónapos kortól)
- 1 sütőtök
- 2 krumpli
- 3 kis szelet csirkemell
- 2 dkg trappista sajt (kivéve azoknál a babáknál, ahol fennáll az allergia veszélye)
- 1 csipet bazsalikom
Daraboljuk apró kockákra a krumplit, a sütőtököt és a csirkehúst. Egy csipet bazsalikommal együtt pároljuk puhára őket. Ha a baba szeret darabosat enni, csak villával nyomkodjuk össze az ételt, és szórjunk rá reszelt sajtot. Ha pépesen szereti, akkor a sajttal együtt turmixoljuk össze – ha túl sűrű lett, öntsünk rá egy kis párolásból megmaradt főzőlevet.
További információt és segítséget találhatnak itt.