Citromlé-diéta: karcsúsít, de…
Magas C-vitamin-tartalma miatt a citrom különösen népszerű az immunrendszer erősítésére és megfázás elleni természetes szerként. A hollywoodi sztárok azonban más okból is szeretik a citrom levét: sejttisztító hatása miatt gyakran használják öregedésgátlóként, és az utóbbi években divatos, gyors segítségnek tekintik a felesleges kilók ellen.
A sárga, savanyú gyümölcs eredete valószínűleg Indiában van. Magas C-vitamin tartalma miatt a legismertebb az egészségre gyakorolt hatása.
A tiszta citromlé olyan enzimeket tartalmaz, amelyek támogatják a szervezetben a kollagén képződését. A citromlében lévő C-vitamint szabadgyökfogóként is ismerjük, ezért antioxidánsnak tekinthető.
E tulajdonságokon kívül a citromlé méregteleníti a szervezetet, tisztítja a vért, valamint a sejteket, és mindenekelőtt gyors fogyást eredményez. A citromlével töltött kapszulákat a piacon a fogyáshoz is reklámozzák.
A kozmetikában például hajápolásra, vagy a pattanások elleni szerként használják a citromot.
Karcsúsító kúra citromlével
Csak citromlevet inni és fogyni tőle? A citromlékúra néhány nap alatt több kilogrammnyi súlytöbblet elvesztését jelentheti. A citromlével való súlycsökkenés több különböző módon lehetséges.
Stanley Burroughs természetgyógyász 1970-es böjtölési módszereit követve az egyik változat, hogy néhány napig teljesen lemondunk a szilárd táplálékról, és csak citromlevet és vizet iszunk. Ennek az a hatása, hogy a testben lévő zsírégetés felgyorsul, a szervezet teljesen méregteleníthető. A citromlével történő fogyás érdekében a citromléhez chilit és cayenne-borsot is szoktak adni.
A citromlé diéta kockázatai
Az orvostudomány és a táplálkozástudomány szakértői ugyanakkor kritikusnak tekintik az ilyen típusú étrendet, és rámutatnak arra, hogy ez inkább a súlyvesztés radikális módja, mint az egészséges és fenntartható, hatékony étrend vagy a fogyás.
Ha hosszabb ideig csak citromlét és vizet iszunk, a szervezetben hamarosan zsír-, fehérje-, vitaminhiány keletkezik, és hiányozni fognak a ballasztanyagok is, és ez az egyoldalúság negatív következményekkel járhat az egészségre.
Fennállhat annak a veszélye is, hogy a bélflórát károsíthatja a túlzott mennyiségű citromlé. A citromlében levő citromsav esetleg megtámadhatja a gyomor falát, ami gyomorfájdalmat és gyomorgörcsöket okoz.
Jojó hatás
A citromlével való diétázás enyhébb módja lehet az ételadagok csökkentése, valamint a táplálkozás átállítása. Itt három fő étkezési idő, valamint két kiegészítő étkezés kapcsolódik a citromlé ivásához. Az állandó étkezések a teljes kiőrlésű gabonákat, gyümölcsöket, zöldségeket, sovány húsokat és halakat jelentik. A citromlét chilivel, cayenne-borssal és juharsziruppal finomíthatjuk.
A kockázatok mellett nagy a nemkívánatos jojó hatás veszélye a citromlével történő radikális fogyás után.
A citromlé előnyei
A citromlé mértékletes fogyasztása, valamint a kiegyensúlyozott étrenddel való ésszerű kiegészítése a következő előnyökkel járhat:
- erősíti az immunrendszert
- a citrom illóolajai hangulatjavítóként hatnak
- sejtvédelem
- fertőtlenítő hatású
- semlegesíti a kellemetlen szagokat
A fogyás kulcsa: egészséges étrend és testmozgás
A fogyás érdekében az egészséges táplálkozásra való átállás és elegendő sportolás ajánlott a kapszulák és a radikális módszerek helyett.
A citromlé mértékkel fogyasztva, valamint a szervezet védelmi rendszerének erősítésére támogatható.
(Németből fordította: Koncz László)
Ha olvasna még a citromlé diéta hatásairól, ajánljuk figyelmébe az alábbi cikket: