Mi segít a szájszárazság ellen?
Szájszárazságot okozó betegségek
A szájszárazság mögött – az említett, többnyire ártalmatlan okok mellett – betegségek is lehetnek. Ezek közé tartozik például:
Nátha: az eldugult orr, gyakran allergia, megfázás, vagy orrmelléküreg-gyulladás következtében, a szájon keresztüli légzéshez vezet, ami kiszárítja a szájat.
Láz, hasmenés és fertőzések: ha hasmenésünk vagy lázunk van, a szervezetnek sok folyadékra van szüksége. Ezért előfordulhat, hogy ezekben az esetekben a száj kiszárad.
Autoimmun betegségek: különösen a posztmenopauzában lévő nőknél gyakrabban fordul elő a Sjögren-szindróma. A krónikusan gyulladt könny- és nyálmirigyek többek között a nyálkahártyák (szem, orr, száj) kiszáradását és szájszárazságot is okoznak.
Pajzsmirigybetegségek: a száraz nyálkahártyák, így a szájszárazság is jelezheti a pajzsmirigy működési zavarát.
Korlátozott rágásképesség: a szájnyálkahártya vagy a fogak betegségei vagy gyulladása, valamint a rosszul illeszkedő fogpótlások megnehezíthetik az ételek rágását, és nyeléskényszerhez vezethetnek. A nyeléshez több nyál szükséges, mint amennyi termelődik, ami szájszárazsághoz vezethet.
Cukorbetegség: a cukorbetegség minden típusát – de különösen a 2-es típusú cukorbetegeket – kezdetben nem specifikus tünetek jellemzik, mint például a szélsőséges szomjúság, a szájszárazság és a gyakori vizelés. Cukorbetegségnél emelkedik a vércukorszint, és ez a szervezettől folyadékot von el. Más anyagcsere-betegségek is szóba kerülhetnek.
HIV és AIDS: a HIV- és AIDS-fertőzés jelentős tünete a száj és a torok változása, ez magában foglalja a szájszárazságot is.
Étkezési zavarok és alultápláltság: a hosszú éhezés vagy a gyakori hányás sok folyadékot rabol el a szervezettől, ezért szájszárazság jelenhet meg.
A nyálmirigy tumora: mind a rosszindulatú, mind a jóindulatú nyálmirigy-daganatok befolyásolhatják a nyálmirigyek működését, amitől csökken a nyáltermelés.
B-vitamin hiánya: a B-vitamin hiányának tipikus jelei az égő nyelv és a szájszárazság.
Depresszió és szorongás: depresszió esetén a száraz és égő száj tipikus tünet, általában a betegség kezdetén jelenik meg.
Sialadenosis: ez a nyálmirigyek fájdalommentes duzzanata, ami csökkent nyálfolyást és így szájszárazságot okoz.
A szájszárazság következménye lehet nyálmirigy-gyulladás. A száraz nyálkahártyákon ugyanis a baktériumok különösen jól növekednek, a nyálcsatornákon keresztül jutnak el a mirigyekig, és gennyes gyulladást okoznak.
Mi a teendő?
Először is elengedhetetlen, hogy minden nap eleget igyunk – legjobb a 2-3 liter víz vagy cukrozatlan tea. Emellett az erős rágás is elősegíti a nyálkaképződést. A „rágható”, vagyis az alapos rágást igénylő ételek ezért jobbak a fogaknak, mint a lágy táplálék.
Hasznos és ajánlott házi szer minden korosztály számára a cukormentes fogápoló rágógumi rágása vagy a cukormentes fogápoló cukorka szopogatása. Tudományosan bebizonyosodott, hogy ezek serkentik a nyáltermelést és biztosítják a megfelelő pH-t a szájban.
Mikor menjünk orvoshoz?
Sok esetben, például lámpaláz esetén a szájszárazság teljesen normális, és nem ok az aggodalomra. De ha bármilyen további változást észlel, kérjen orvosi tanácsot. Forduljon orvoshoz, ha:
- a szájszárazság hosszabb ideig fennáll, vagy ismétlődően jelentkezik.
- a szájszárazság adott gyógyszer bevétele után jelentkezik.
- a nyálmirigyek duzzadtak.
- a szájszárazságon kívül fogínyproblémája, vagy fogfájása van.
- rágás-, nyelés-, vagy beszédproblémája van.
- a szájszárazságon kívül olyan tünetek is jelentkeznek, mint a gyakori vizelés, erős szomjúságérzés, fejfájás és végtagfájdalom.
- a szájszárazsághoz a szájban égő fájdalom társul.
- nemcsak a szája, hanem az orra vagy a szeme is száraz.
- extrém mentális nyomás alatt áll.
- hányinger, hányás vagy látászavar jelentkezik. Ebben az esetben mérgezésről is szó lehet, amit a lehető leghamarabb orvosnak kell látnia.
Szájszárazság elleni homeopátiás szerek
Szájszárazság kezelésére Schüssler-sókat vagy homeopátiás golyócskákat is javasolnak. A szájszárazság következményeinél, például a szájnyálkahártya-gyulladásnál a homeopátia megkönnyebbülést hozhat. Az árnikának például gyulladáscsökkentő hatása van, és csökkenti a fájdalmat. A ratanhiagyökér-kivonat a rossz szájszag és az égő nyelv ellen segít.
Meg kell jegyezni, hogy a homeopátiás gyógyszerek csak támogató vagy megelőző jellegűek. Súlyos egészségügyi problémák esetén mindig forduljon orvoshoz.
(Németből fordította: Koncz László)
Ha több információra kíváncsi, keresse fel Homeopátiás szerkeresőnket!
Ha érdekli a téma és szeretne olvasni a kellemetlen szájszagról is, ajánljuk figyelmébe az alábbi cikket: