Agyvérzés: megrepedt ér az agyban
Jönnek-mennek az időjárási frontok, ami megviseli a szervezetet. Komoly következmény lehet az agyvérzés, az agyban vagy az agyburokban bekövetkező vérzés, ami fokozott koponyaűri nyomáshoz és idegrendszeri károsodásokhoz vezethet, gyakran halálos kimenetellel. Tudjunk meg többet az agyvérzés okairól, a tipikus tünetekről és a kezelési lehetőségekről.
Az agy, mint a szervezet összes funkciójának és folyamatának központja, nagyon sebezhető. Mint minden olyan szervnél, amelyet véredények szőnek át, fennáll a vérzés veszélye, ha egy véredény megreped. Gyakran érelmeszesedéssel kombinált magas vérnyomás a felelős, ennek következményeként a véredények fala elveszíti a rugalmasságát, ami hirtelen vérnyomásemelkedés kialakulásához vezet, és ez agyvérzést okozhat.
Az agyvérzés okai
Az ok-okozati statisztikában az első helyen állnak a balesetek, ezt követik az érrendszeri rendellenességekből eredő vérzések, végül az érelmeszesedésből fakadó érszakadás, gyakran évek óta meglévő magas vérnyomás következtében.
Az agyvérzés másik oka lehet a vérerekben bekövetkezett változások, jó- vagy rosszindulatú daganatok, vagy agyi metasztázisok miatt. Az erek aneurysmája (ballonszerű duzzanat), vagy a véralvadási zavar is okozhat agyvérzést. További lehetséges okok:
- fertőzések
- az agyban lévő vérerek gyulladása
- agyi vénák trombózisa
- az agyban megnövekedett véráramlás (például szívsebészeti beavatkozás, migrénes rohamok vagy fizikai megterhelés után)
- külső erőhatás, például baleset
- alkohollal vagy kábítószerrel való visszaélés
Az agyvérzés egyik kockázati tényezője a dohányzás. Az agyvérzés kockázata például két-háromszorosára nő a dohányzók között. A túlsúly és az emelkedett koleszterinszint szintén kockázati tényezők.
Artériás és vénás vérzés
A vérkeringésben a szervek ellátása az artériákon keresztül, a vér elszállítása a vénákon keresztül történik. A véredény felrepedésének helye kulcsfontosságú a következmények szempontjából:
- Az artériás rendszer vérzése az esetek többségében rövid időn belül életveszélyes vérveszteséghez vezet.
- A vénás vérzés általában ártalmatlan.
Az agy speciális anatómiai helyzete – a merev csontos szerkezetbe való beágyazódás – sokat segít. Mivel a csontos koponya nem tágulhat, a koponyán belüli bevérzés elkerülhetetlenül nagyobb nyomást, és így az érzékeny idegszövet anyagának károsodását okozza. Ha a vérzés bizonyos mértéket meghalad, akkor az agy anyagának visszafordíthatatlan károsodásával kell számolni.
Az agyvérzés típusai
A mögöttes okoktól függően az agyvérzések tipikus lokalizációt mutatnak:
Az epidurális hematóma a csontos koponya és a kemény agyhártya közötti vérzés, gyakran craniocerebrális trauma (mechanikai sérülés) következtében, például baleset vagy trauma után.
A szubdurális hematóma ezzel ellentétben egy szinttel mélyebben helyezkedik el, a kemény agyhártyák alatt. Az akut szubdurális vérzéseknek általában hasonló okai vannak, mint az epidurális vérzéseknek. A krónikus szubdurális hematómákat véralvadásgátló szerek is kiválthatják.
A subarachnoidális vérzések még közelebb találhatók az agyvelő állományához. Általában sérülések vagy kiszakadt aneurysma okozza ezeket.
Az intracerebrális hematóma felel meg a tulajdonképpeni agyvérzésnek. Általában hirtelen és traumás körülményektől, például balesetektől függetlenül jelentkezik.
Az agyvérzés tünetei
Az agyvérzés típusától függően a tünetek is eltérőek – egy laikusnak az agyvérzést nem könnyű felismerni. Az intracerebrális hematóma miatt fellépő akut agyérgörcs ugyanaz lehet, mint a stroke, és együtt jár az egyoldalú bénulással. Az agyvérzés tipikus jelei:
- hányinger és hányás
- fejfájás
- szédülés
- általános rossz közérzet és gyengeség
- görcsrohamok
- (gyakran féloldali) bénulás és zsibbadás
- beszéd-, mozgás- és érzékszervi zavar
- látászavar
- tudatzavar
- eszméletvesztés
Gyakran súlyos fejfájás, émelygés és hányás jelenik meg azonnali válaszként a vérzésre, míg a további neurológiai tünetek csak percekkel vagy órákkal később lépnek fel.
A cikk még nem ért véget, kérem, lapozzon!