Miért veszélyes a magas ózonszint?

A nyári szmog elleni szabályok

A magas ózonkoncentráció okozta egészségi problémák elkerülése érdekében a következő szabályokat kell betartani:

  • Mivel a magas ózonkoncentrációk általában magas hőmérsékleten fordulnak elő, fő szabály az ésszerű viselkedés a magas hőmérsékleten
  • Mielőtt forró napokon sportolna, tájékozódjon az ózonterhelés mértékéről
  • Hosszabb fizikai erőfeszítés ne történjék a déli és délutáni órákban. Reggel az ózonkoncentráció a legalacsonyabb
  • Pihenjen jól szellőző helyiségben. A belső helyiségekben alacsonyabb az ózonkoncentráció
  • Iktasson be több szünetet, végezzen lazító gyakorlatokat árnyékban

Az ózonszint mindig függ az időjárástól. Ha a nap hosszú ideig és intenzíven süt, ózon képződhet. A levegőn keletkező különböző szennyeződések is szerepet játszanak, amelyeket például a járműforgalom, erőművek vagy festékek és lakkok oldószerei szabadítanak fel.

Az ózon általában néhány nap múlva lebomlik, különösen a forgalmas területeken, a városokon kívül az ózonleépülés hosszabb időt vesz igénybe.

Az ózon felhasználása

A meleg időben való keletkezés mellett az ózont fejlesztik is. Vannak például olyan szobai levegőtisztítók, amelyeknél ózont használnak a cigarettafüst szagának kiküszöbölésére. Egészségügyi okokra hivatkozva a szakértők azt tanácsolják, hogy ne használjunk ilyen levegőtisztítót.

Néhány mosógépnek van úgynevezett ózongenerátora, hogy megszabadítsa a fehérneműt a baktériumoktól és szagoktól. Ezen kívül az ózont a víz kezelésére is használják, például a vízműveknél vagy uszodákban. A módszer előnyeit és hátrányait jelenleg még vizsgálják.

Az alternatív gyógyászatban a fertőtlenítő és a csíraölő gázt az úgynevezett ózonterápia részeként használják. Az ózon gyógyító hatása azonban nem tekinthető bizonyítottnak, ezért az ózonterápia vitatott.

Mi a helyzet az ózonlyukkal?

Amint már említettük, az ózon is a Föld légkörének a része. Ezt a réteget a sztratoszféra alsó részén ózonrétegnek hívjuk. Vannak azonban olyan hatások, amelyek az ózonréteg leépülését okozzák, és az ózonréteg vékonyabbá válhat – ilyenkor ózonlyukról beszélünk. Az ózoncsökkenés egyik kiváltó tényezője a klór-fluor-szénhidrogén, a gázok egy csoportja, amelyet korábban használtak például a spray-k hajtóanyagaként. Az üvegházhatás és az ózonlyuk közötti kapcsolatról szintén sok vita van a tudományban.

Mivel az ózonréteg megvéd minket a napsugarak káros hatásaitól, az ózonlyuk súlyos következményekkel járhat egészségünkre. A talajszinten keletkezett ózon és az ózonréteg között azonban nincs semmi összefüggés.

(Németből fordította: Koncz László)

Ha szívesen olvasna még az ózonról, ill. az ózonterápiáról, ajánljuk figyelmébe az alábbi cikket:

Ózonnal enyhíthető az ízületi gyulladásos fájdalom