Mikor vészjelzés az alhasi fájdalom?
Alhasi fájdalom nőknél
A fenti okok mellett a nemre jellemző betegségek is hasi fájdalomban nyilvánulhatnak meg. Sok nőspecifikus betegség hasi fájdalommal jár, mint például az endometriózis, a méhnyálkahártya fájdalmas megbetegedése, de hasi fájdalomhoz vezet a mióma, a petevezeték és a petefészek gyulladása, valamint a petefészekrák vagy a petefészek cisztája. A ciszta az ovuláció során jelentkezik, és egyoldali medencei fájdalom jellemzi. Fájdalmat okoz, különösen akkor, ha megreped vagy elmozdul. Ez különösen fiatal, fizikailag aktív nőknél történhet meg.
Ezen kívül az alhasi fájdalom utalhat hüvelyfolyásra, menstruációs vérzésre vagy akár súlyos vérzésre is, de méhbetegségekre is, például:
- petefészekrák
- méhnyakrák
- méhbetegségek
- hátrahajló méh
- méhgyulladás
A kismedencei területeken a malformációk (fejlődési rendellenességek), a hüvelyi szűkületek és a varikózisok (vénás csomók) is okozhatnak hasi fájdalmat. Az utóbbi esetben a fájdalom a lábakra sugárzik, és gyakran hosszabb ideig tartó ülést vagy állást követően jelenik meg.
Krónikus alhasi fájdalom
Ezekkel az egyértelműen diagnosztizálható betegségekkel ellentétben a fogamzóképes korú nők legfeljebb 25 százaléka szenved krónikus alhasi fájdalomtól, amelyet krónikus urogenitális fájdalomnak is neveznek. A krónikus kismedencei fájdalmat akkor említik, amikor a nőknek legalább hat hónapig kínzó fájdalma van a hasban és a medencében.
Az idegek, az izmok vagy a gerinc betegségei is okozhatnak alhasi fájdalmat. Gyakran pszichológiai problémák, például a depresszió felelős a hasi fájdalomért.
Fájdalom a menstruációs időszakban
Sok nő panaszkodik alhasi fájdalomról röviddel a ciklus előtt vagy alatt. Egyes nők, különösen a fiatal lányok, a menstruáció során görcsös alhasi fájdalomtól szenvednek. A ciklus során bekövetkező hormonális változások miatt a hasi fájdalom mellett a következő tünetek jelentkezhetnek:
- depressziós hangulat
- idegesség és ingerlékenység
- fáradtság és teljesítménycsökkenés
- akné
- alacsony vérnyomás
- szívdobogás
- szédülés
- fejfájás, sőt migrén
- étvágytalanság
- hányás
- székrekedés, hasmenés vagy puffadás
- hányinger
Alhasi fájdalom férfiaknál
A férfiaknál is jelentkezhet alhasi fájdalom. A fájdalmas és elszíneződött herék, valamint az ágyékrészben előforduló fájdalom a herék elfordulását jelezheti. Az alábbi betegségek erős alhasi fájdalommal járnak:
- hererák
- here- és mellékhere-gyulladás
- prosztatarák
- prosztata ödéma
- prosztatagyulladás
A jóindulatú prosztata-megnagyobbodás általában a 30 évesnél idősebb férfiaknál fordul elő, és az életkorral együtt nő a gyakorisága, az 50 év feletti férfiak majdnem felének és a 80 év feletti férfiak szinte mindegyikének megnagyobbodott prosztatája van. A kezelés azonban csak akkor szükséges, ha pontosan a húgycsövet körülvevő mirigyrészek nőnek, ugyanis ez okozhat hasi fájdalmat és vizelési problémákat.
Mikor kell orvoshoz menni?
Ha a hasi fájdalom csak átmenetileg és tolerálható mértékben jelentkezik, az orvos felkeresése nem feltétlenül szükséges. Ha azonban az alábbi tünetek bármelyikét észleli, azonnal forduljon orvoshoz:
- tartós fájdalom, amely idővel nő
- láz, hányinger, hányás, székrekedés
- vér a vizeletben vagy a székletben
- alacsony vérnyomás gyors pulzus mellett
(Németből fordította: Koncz László)
Ha érdekli a téma, ajánljuk figyelmébe az alábbi cikket: