Hogyan kezeljük a sebes fejbőrt?
Ha fésülködéskor fájdalmat érzünk, könnyen lehet, hogy sebes a fejbőrünk. Ezek a sebek nemcsak csúnyák és zavarók, de átmeneti hajhulláshoz is vezethetnek. A hajas fejbőr kisebesedésének több oka is lehet, például fejtetű, kontakt dermatitisz, pikkelysömör, pattanás, bárányhimlő. A különböző sebeket természetesen különböző módon is kell kezelni.
Ha időben felfedezzük, szinte minden eset kezelhető otthon. Nézzük a legjobb módszereket a sebes fejből házi kezelésére.
Megfelelő fejbőr- és hajápolás
A sebes fejbőr kezelése és a baj megelőzése olyan egyszerű, mint maga a megfelelő fejbőr- és hajápolás.
- Mossunk hajat rendszeresen. Edzés után azonnal mossuk meg a hajunkat samponnal, hogy kimossuk belőle az izzadtságot.
- Mindig hagyjuk előbb magától megszáradni a hajunkat, és csak azután fésüljük meg vagy kössük össze.
- A fésűnket, törölközőnket ne osszuk meg mással.
- Ha karcolás, seb keletkezik a fejbőrünkön, azonnal kezeljük. Már kis nyílt seb is könnyen elfertőződhet.
Meleg borogatás
A meleg borogatás serkenti a vérkeringést, és ezáltal enyhítheti a sebek okozta fájdalmat. Enyhítheti a viszketést és irritációt is.
Nedvesítsünk meg egy törölközőt meleg vízzel, és tekerjük a fejünk köré. Hagyjuk rajta 10-15 percig, amíg a meleg kifejti hatását. Naponta egyszer-kétszer alkalmazzuk, amíg a sebek teljesen meg nem gyógyulnak.
Almaecet
Az almaecet természetes gombaölő szer, és segít visszaállítani a fejből pH-egyensúlyát. A viszketés, szárazság és a fejbőr sebekkel járó egyéb tünetek enyhítésére is nagyon hatásos.
Keverjünk össze 2 evőkanál tiszta, szűretlen almaecetet 1 csésze langyos vízzel, és ezt használjuk hajmosáshoz. 5 percig finoman masszírozzuk a fejbőrt, majd öblítsük le. Közvetlenül az ecet után ne használjunk sampont a hajunkra. Ne használjunk hígítatlan almaecetet!
Teafaolaj
A teafaolaj erős gombaölő szer és egyben hidratáló is. Segít megtisztítani a fejbőrt a fertőző organizmusoktól, és a szárazság megelőzésével revitalizálja is azt. Hatékony eszköz a fejtetű kiirtására is.
Keverjünk össze 3-4 csepp teafaolajat 2 evőkanál mandulaolajjal. Masszírozzuk a fejbőrbe, és hagyjuk 5 percig hatni, majd mossuk meg a hajunkat, ahogy szoktuk. Heti 2-3 alkalommal alkalmazzuk.
Egy másik megoldás, ha fél csésze babasamponba 10 csepp teafaolajat teszünk, és ezzel mossuk a hajunkat naponta, amíg a tünetek el nem múlnak.
Kókuszolaj
A sebes fejből gyógyításához meg kell szüntetni a fejbőr szárazságát. A meleg kókuszolajos masszázs igen hatékony hidratáló.
Melegítsünk fel 2-3 evőkanál kókuszolajat, adjunk hozzá egy kis kámfort, és masszírozzuk be a fejbőrbe. Tegyünk a fejünkre egy zuhanysapkát, és hagyjuk a szert hatni reggelig, majd mossuk meg a hajunkat samponnal.
Jojobaolaj
Hasonló hatású a jojobaolaj is, ami szintén gombaölő és hidratáló hatású.
Csepegtessünk egy kis jojobaolajat a fejbőrünkre, masszírozzuk be a bőrbe kb. 5 percen át, majd hagyjuk néhány órán át hatni, végül enyhe samponnal mossunk hajat. Hetente 1-2 alkalommal ismételjük meg ezt a masszázst.
Aloe vera
Az aloe vera is hidratáló hatású, ezért szintén nagyon hatásos a száraz fejbőr kisebesedésének gyógyítására. Baktérium- és gombaölő, és helyreállítja a fejbőr pH-értékét is.
Vágjunk fel egy aloe vera levelet, és nyomjuk ki a gélt. A friss gélt vigyük fel a fejsebekre, és hagyjuk hatni legalább egy órán át, majd enyhe samponnal mossuk le.
Citromlé
A citromlé különösen hatékony a szárazság és sebek okozta viszketés enyhítésére. Keverjünk egy fél teáskanál citromlevet 1 evőkanál meleg olívaolajba vagy natúr joghurtba. Masszírozzuk be a fejbőrbe, és hagyjuk hatni 30 percig. Hetente akár 3-4 alkalommal is megismételhetjük ezt.
Figyeljünk oda a hajápoló szerekre
Amikor sampont, kondicionálót, zselét vásárolunk, ügyeljünk rá, hogy ne legyenek benne mérgező vegyi anyagok. A legjobb, ha gyógynövényekből készül hajápoló szereket választunk.
(Angolból fordította: H. Orsi)
Ha érdekli a téma, ajánljuk figyelmébe az alábbi cikket: