A hátfájás gyakori oka: csigolyaízületi gyulladás
A csigolyaízületi gyulladás a porckorongsérv mellett a hátfájás egyik leggyakoribb oka. A facet-szindróma főleg a háti-ágyéki szakasz területén fordul elő. Kezdetben az adott régió mozgási fájdalmaival és funkcióbeszűküléssel jár, de érintheti a gerincvelőt is. Pontosan mi is a csigolyaízületi gyulladás, milyen tünetek alapján ismerhető fel?
A facet-szindrómát a csigolyaízületek (a gerinc kisízületei) irritációja okozza. A kisízületek összekötik egymással az egymás fölött levő gerinccsigolyákat, lehetővé teszik a gerinc eltérő irányú mozgását. A csigolyaízületi gyulladás leggyakoribb formája az ágyéki csigolyagyulladás, mivel ez a terület viseli a legnagyobb terhet, és rendkívül erősen elhasználódik.
Jellemző tünetek
A hátfájásnak számos oka lehet, ezért a diagnózis felállításakor különös figyelmet kell fordítani a fájdalom típusára. A csigolya-ízületi gyulladás jellemző tünetei a következők:
- derékfájás, amely vagy az ágyékba vagy a lábakba sugárzik, és így ágyékfájdalmat vagy lábfájást okozhat (attól függően, hogy melyik gerincterületet érinti
- a fájdalom csak fekve javul
- a fájdalom rosszabbodása járás közben, állva és lehajláskor
- reggeli merevség és fájdalom felkeléskor
- fájdalom az ágyban a testhelyzet megváltoztatásakor
Diagnózis
A kivizsgálásban szerepelhet a röntgen, a komputertomográfia (CT) és a mágneses rezonancia vizsgálat (MRI). Más betegségeket, például porckorongsérvet is ki kell zárni, ami a csigolyaízületi gyulladáshoz hasonlóan hátfájást okozhat az ágyéki régióban. Az ágyéki régióban fellépő hirtelen súlyos hátfájás lumbágó néven is ismert. Ha az ideggyököt az elváltozott csigolya irritálja, és a fájdalom a combba sugárzik, akkor isiászról beszélünk.
Milyen okai vannak a csigolyaízületi szindrómának?
A különböző okok között néhány:
- a gerinc degeneratív változásai, például artrózis vagy csontritkulás
- a gerinccsigolya rossz terhelése, például hirtelen lehajlás miatt
- gyulladásos betegségek, mint pl. reumatoid artritis, vagy Bechterew-kór
Mi a teendő?
A fájdalomkezelés áll az első helyen, mivel ez okozza a legnagyobb mozgáskorlátozottságot. Enyhébb esetekben gyulladáscsökkentő fájdalomcsillapítókat használnak, erős panaszok esetén különböző lehetőségek állnak rendelkezésre:
- fájdalomcsillapítókat (helyi érzéstelenítők) és gyulladáscsökkentőket injektálhatnak a kérdéses csigolyaízületbe. Ezt ülés közben vagy hason fekve kaphatja a beteg, és nem igényel semmiféle narkózist.
- csigolyaízületi terápiáról beszélünk, amikor tűt helyeznek az ízületbe CT-ellenőrzés alatt, ami az eljárás megfigyelésére szolgál, és gyulladásgátló és/vagy érzéstelenítő anyagokat fecskendeznek be.
- a koagulációs terápia az idegek megsemmisítése az ízületi tokban és annak közelében. A beteg általános érzéstelenítés alatt áll. elektródát helyeznek be röntgenellenőrzés alatt, és a célpontot áram alá helyezik. A műtét után a beteg hét-tíz napig fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő gyógyszereket kap.
- a krioterápia, azaz hideggel való kezelés. Ez csak helyi érzéstelenítést igényel. A hideg szonda injektálási pontját röntgen segítségével állapítják meg. A szondát behelyezve, azt mínusz 62 fokra lehűtik. Gyakran a szomszédos csigolyaízületeket együtt kezelik.
Az említett kezelési eljárások során általában semmiféle komplikáció nem fordul elő. Mellettük, a beteg állapotától függően, fizioterápia és testmozgás ajánlott. A hangsúly a has és a hát izmainak edzésére irányul. Az akupunktúra, a kiropraktika, a támogató fűző és az infravörös terápia külön-külön is alkalmazható.
A csigolyaízületi szindróma esetén a legjobb gyakorlat az olyan testmozgás, amely erősíti a hát és a törzs izmait. Ilyen például a pilates, a jóga, a túrázás, az úszás (különösen a hátúszás), a kerékpározás és a tánc.
Megelőzhető a csigolyaízületi szindróma?
Teljes bizonyossággal ez nem állítható, de az alábbi módszerekkel hatékonyan megelőzhető:
- Túlsúly esetén súlycsökkentés
- A hát- és hasizmok célzott fejlesztése
- A fent említett sportok valamelyike, testmozgás
(Németből fordította: Koncz László)
Ha érdekli a téma, ajánljuk figyelmébe az alábbi cikket is:
Ha fáj a hátunk