Miért fáj a szülés után a farokcsont?
Ha a szülés lefolyása nehéz volt, rendszerint valószínűsíthető a farokcsont sérülése, ami fájdalmat okoz. Az ilyen tünetek sokszor maguktól megszűnnek, de egyes esetekben elkerülhetetlenné válik a szakember beavatkozása. Vizsgáljuk meg, mely esetekben jár traumával a szülés, aminek következtében fájdalom jelentkezik a farokcsontban (os coccygis).
Az okok a következő lehetnek:
- nagy a magzat;
- a csecsemő feje túl nagy;
- a szülő nő anatómiailag szűk medencével rendelkezik;
- a magzat helytelen fekvése;
- a kitolások intenzitása;
- a gyors szülés.
A szülés utáni időszakban a medence területén általában fájdalom és duzzanat jelentkezik, ezért sok orvos nem fordít figyelmet arra, hogy ezek a jelek a coccygis sérülésére utalhatnak. De ha ezek a tünetek az idő múlásával nem hogy nem múlnak el, hanem növekszenek, akkor feltétlenül orvoshoz kell fordulni.
Meddig fáj?
Ha azt vizsgáljuk, hogy a szülés után mennyi ideig fáj a farokcsont, akkor meg kell jegyeznünk, hogy ez a nőknél általában egyéni tulajdonság, de a fájdalom rendszerint egy hónapon belül teljesen elmúlik.
A kockázati tényezők a következők:
- a szülés alatt a keresztcsont tájéki idegek becsípődése;
- a coccygis ficama vagy törése;
- a medencében lévő szervek traumás sérülései a múltban;
- nőgyógyászati gyulladásos betegségek.
Hogyan nyilvánul meg a fájdalom?
Törés esetén a fájdalom nagyon erős is lehet. Leggyakrabban lüktető és állandó fájdalom, de görcsös vagy nyilalló is lehet. Ebben az állapotban a beteg nem talál olyan helyzetet, hogy legalább egy kissé enyhítse ezt az állapotot. Nem tud nyugodtan ülni a széken, ezért gyakran kényszeredett pózokat vesz fel – oldalra fordulva, térdén vagy az ülésen karral támaszkodva, ilyenkor a farokcsont kissé kiegyenesedhet és tehermentesülhet.
Előfordul, hogy a fájdalom mellett váladékképződés is megfigyelhető, amely a kísérő gyulladásos folyamat bizonyítékául szolgálhat. Olyan esetekben, amikor a fájdalom teljesen elviselhetetlenné válik, változás nélkül, vagy fokozódó intenzitással 2 hétig vagy annál tovább tart, és ha átterjed a farizmokra vagy ha az ülőideg mentén terjed, forduljon orvosához.
Mi tehetünk ilyenkor?
Sok fiatal anya azt kérdezi, hogy mit kell tenni, ha ezek a tünetek megjelennek. Az állapotunk enyhítése érdekében bizonyos szabályokat be kell tartani:
- Az első vagy második napon az érintett területre hideg borogatást tehetünk, ez csökkenti a duzzanatot és a fájdalmat.
- Kerülni kell súlyos tárgyak emelését, és a lehető legnagyobb mértékben korlátozni kell a testmozgást.
- A súlyos fájdalmakat gyógyszerekkel kezelik, de van, amikor csak injekcióblokáddal lehet megállítani.
- Feltétlenül figyeljen az étrendre. Az ételnek sok rostot kell tartalmaznia, és legalább 2,5-3 liter folyadékot kell inni naponta. Ez megakadályozza a székrekedést, mivel minden erőltetés súlyosbíthatja a helyzetet. Kalciumban és fehérjében gazdag ételeket kell fogyasztania, ez felgyorsítja a gyógyulási folyamatokat.
- Az első héten lehetőleg ágyban feküdjünk, igyekezzünk kerülni az ülést, jobb valamelyik oldalon vagy hason feküdni.
- Gyűrű alakú ortopéd párnát lehet vásárolni, közepén egy lukkal, hogy levegye a terhet a farokcsontról.
- Semmi esetre se üljünk puha felületre, ahol maximális nyomás tud kialakulni.
- A gyógyszereket csak az orvos ajánlása alapján vegye be, aki az állapotot figyelembe véve írja fel azokat. Ez különösen akkor fontos, ha szoptatunk, mivel a gyógyszer-hatóanyagok egy része behatolhat a tejbe és károsíthatja a csecsemőt.
- Az ajánlott vitaminokat és a szükséges tápszereket rendszeresen szedni kell.
- Az akut folyamat megszűnését követően a kezelést fizioterápiával, masszázstechnikákkal és akupunktúrával kell befejezni. Egyes esetekben a manuálterápia segíthet a farcsont visszahelyezésében. Erre a célra csak nagyon tapasztalt szakemberrel szabad felvenni a kapcsolatot, mivel ez a technika különleges figyelmet és pontosságot igényel.
- A gyógyulás eredményességét a medence izmainak megerősítésére irányuló speciális gyakorlatokkal kell biztosítani. A szülés után csak az orvos javasoljon gyógymódot. Ebben az időszakban semmilyen esetben sem indokolt az önkezelés, mivel az ronthatja mind az anya, mind a gyermeke egészségét. A konzervatív kezelés során látható javulás hiányában és a farokcsont súlyos károsodása esetén műtéti úton eltávolítják az irritáló csontot.
(Oroszból fordította: Péter János)
Ha érdekli a téma, ajánljuk figyelmébe az alábbi cikket:
Szülés utáni tünetek