Petrezselyem: az immunrendszernek is jó
Együnk mindennap nyers petrezselymet, remek immunerősítő! Jómagam a reggelihez rendszeresen fogyasztom. Gyógyteát is készíthetünk belőle, ha az utóbbit választjuk, akkor 2-4 evőkanálnyi friss petrezselyemből kaphatunk forrázással 2 csésze teát. Ez a csodás növény tele van antioxidánsokkal és esszenciális olajokkal, úgyhogy akár szuperételnek is nevezhetjük.
A petrezselyem hasznos összetevői a fenolok, az antioxidáns flavonoidok, a karotinoidok, a C-vitamin, a miriszticin és az apiol (illóolajok), valamint számos tápanyag, köztük a K-, a C-, az E- és az A-vitamin, B-vitaminok, valamint vas, foszfor, cink és réz.
Takarít és véd
A petrezselyem (latin nevén Petroselinum crispum) közeli rokona a cilantro. Az utóbbi illata a lime-éhoz hasonló, és az íze erősebb, mint a nálunk ismert, enyhén kesernyés ízű petrezselyemé. A cilantrót leginkább a mexikói, a thai és az indiai konyhában használják fűszerként. Mindkét növény gazdag antioxidánsokban.
A petrezselyem sokféle módon támogatja az egészségünket. Kitakarítja a szabad gyököket, védi a szívet (foláttartalma miatt) és az agyat, jótékony hatású cukorbetegségben, magas vérnyomás és húgy-ivarrendszeri bajok esetén, javítja az emésztőrendszer működését, szabályozza a bélmozgást, mérsékli a puffadást, valamint antibakteriális hatású. De ez még nem minden.
Jótékony hatások
Lássuk, milyen panaszok és betegségek esetén segíthet a petrezselyem rendszeres fogyasztása:
- az immunrendszer gyengébb működése
- gyulladáscsökkentő
- baktérium- és gombafertőzések
- mérsékli az oxidatív stressz káros hatásait
- vérszegénység
- húgyúti fertőzések
- emésztőrendszeri problémák, beleértve az IBS-t
- vesekövek
- rossz lehelet
- ízületi panaszok
- hormonrendszeri panaszok (főként menstruációs rendellenességek)
- puffadás
- ödéma
- savas reflux
- székrekedés
- bőrproblémák
- egyes daganattípusok (persze csak kiegészítő kezelésként)
Mire vigyázzunk, ha rendszeresen fogyasztunk petrezselymet? Van a növényben oxalát is, igaz, kis mennyiségben – de azért ez gond lehet vesekövesség, köszvény vagy epepanaszok esetén. Ugyancsak kerüljék a petrezselymet – a hormonrendszerre és a menzeszre gyakorolt hatása miatt – az áldott állapotban lévő nők.
(Angolból fordította: Kürti Gábor)
Ha érdekli a téma, ajánljuk figyelmébe az alábbi cikket:
Téli immunerősítés otthon