Ginkgo: arany óceán az őszben, igazi kincs
„A tegnapi napon még zölden ágaskodó ginkgofa levelei egy éjszaka alatt aranysárga színre váltottak. Most már visszavonhatatlanul itt az ősz, gondoltam, és közben nem tudtam levenni a tekintetem a napfényben aranylón hulló levelekről.” Németh Imréné Éva fitoterapeuta természetgyógyász alább részletesen ismerteti a ginkgo kivonatának széleskörű érvédő hatásait.
Az őszi napsütésben öröm a kertben tevékenykedni. Lassú ütemben ugyan, de már megindult a falevelek szállingózása a diófáról. A levelek zöme még ragaszkodva a fa ágaihoz, fenn csücsült a fán. Ahogy haladtam a lomb összegyűjtésével, megállított a látvány. A tiszafa élénkzöld sziluettje mellett feltűnő volt a változás. Ugyanis a tegnapi napon még zölden ágaskodó ginkgofa levelei egy éjszaka alatt aranysárga színre váltottak. Most már visszavonhatatlanul itt az ősz, gondoltam, és közben nem tudtam levenni a tekintetem a napfényben aranylón hulló levelekről.
A legősibb fafélék egyike a páfrányfenyő
A kertünkben sok évvel ezelőtt ültetett ginkgofa a többi fához képest is csak lassan növekvő, szívós természetű, lombhullató, kétlaki fa. A páfrányfenyők (Ginkgoacea) családjába sorolható, mely a legősibb fafélék egyike. Már 270 millió évvel ezelőtt is léteztek ezen fafélék a földtörténeti őskor idején.
A páfrányfenyő (Ginkgo biloba) mára az életerő, a hűség és örökkévalóság jelképe. Hirosimában, az atombomba robbanási centrumától egy kilométerre lévő fa sérülés nélkül túlélte a katasztrófát.
A kétlaki fák közül jellemzően inkább a porzós a népszerűbb a kertekben, mert a termő fán beérő, ezüstbaracknak nevezett termések a földre lehullva igen kellemetlen szagot árasztanak, a környező macskák örömére. Ez a szag a vajsavnak (és esetleg más hatóanyagnak is) tulajdonítható.
Kínából Koreába, majd Japán földjére is eljutott a ginkgo, ezen területeken idős példányok a mai napig nagy tiszteletnek örvendenek. A fák ősszel megjelenő lombhullását Ázsia ezen tájain találóan „arany óceánnak” nevezik.
Gyógyhatású flavonoidokban gazdag
Gyógyászati szempontból a fa legyező alakú levelét használják fel, mely tavasztól őszig gyűjthető. A hagyományos kínai orvoslásban (hko) a levélzeten kívül a termés (ezüstbarack) magját is felhasználják gyógyászati célokra, mintegy 4700 éve. A feljegyzések szerint asztmát, keléseket gyógyítottak vele, pirított magjait az emésztés segítésére, a részegség tüneteinek enyhítésére alkalmazták.
A hko által leírt gyógyhatását az utóbbi évtizedekben a modern orvostudomány kutatásai is igazolták. Kivonatai az orvosok által világszerte leggyakrabban javasolt gyógyhatású készítmények közé tartoznak.
A ginkgolevelek gazdagok flavonoidokban (kvercetin, kempferol), terpenoidokban: ginkgolidok (diterpén laktonok), bilobalidok (szeszkviterpén) képviselik. A levélzet tartalmaz ginkgolsavat, amely sajnos allergizálhat és toxikus hatású is lehet, ezért nem javasolt házilag teát főzni belőle. A levélből elkészített kivonatok azonban ezt az anyagot már nem tartalmazzák.
Végtagok erei, agyi vérellátás, látás, hallás, memória
Milyen hatásai miatt kedveljük a készítményeket? Elsősorban érvédő tulajdonsága szembetűnő. Segít a perifériás keringés rendellenességein, a végtagok érhálózatában jobb keringés érhető el. A kapilláris érhálózatot regenerálja, növeli az agy vérellátását, lehetővé téve, hogy az idegsejtek több oxigént vegyenek fel. Érvédő szerepet tölt be az érgörcsöknél és az erek rugalmatlansága esetében is, gátolja a rendellenes véralvadék kialakulását a vénákban.
A kedvezőbbé váló agyi vérellátás következtében javulhat a látás, a hallás, a jellemzően idősebb korban megjelenő memóriazavar. A ginkgo emellett kedvezően befolyásolja az agynak a hosszútávú tervezésért, a koncentrációért és a figyelemért felelő területeit, támogatja a tiszta gondolkodást és az összpontosítást.
Érfal erősítés, izmok és bőr
Az érfalak erősítésében szintén hasznos, így segítve a szív- és érrendszeri problémák – szívritmuszavar, koszorúér-elmeszesedés, magas koleszterinszint, fülzúgás, szédülés, visszértágulat, aranyér, lábszárfekély – megelőzését, kiegészítő kezelését.
Tudományos vizsgálatok igazolják jó értágító hatását, amit a ginkgo flavonoidjainak tulajdonítanak. Ezen hatásaival biztosítható az izmok és a bőr megfelelő vérellátása is, az anyagcsere fokozódásával.
Érdemes felidézni Dr. Szendrei Kálmán (SZOTE-Farmakognózia) figyelmeztetését: „A gyógynövények tartalmazhatnak olyan anyagokat is, amelyek elősegítik, erősítik a hatást, más növényekben káros hatású mellékanyagok is találhatók. A ginkgokivonatban például, ha nem jól készítik, jelen lehet egy ginkgolsav nevű anyag, amelynek káros a hatása. Ezért a ginkgogyógyszereket úgy kell gyártani, hogy a ginkgolsav ne maradjon a szerben. Megfelelő szinten kell ismerni, feldolgozni, nem zuglaboratóriumokban előállítani.”
* * *
Akik ismerkedni szeretnének a ginkgo fával, azoknak jó szívvel ajánlom a budapesti Füvészkertben található példányokat, amelyek már 200 évnél is idősebbek. Egy szép, napsütötte őszi napon személyesen is tanúi lehetnek az arany óceánként aláhulló ginkgo levelek sokaságának.
Németh Imréné Éva
fitoterapeuta, aromaterapeuta, természetgyógyász, Energy Belváros klubvezető
Tel.: +36 (20) 974 2394
E-mail: nemeva54@gmail.com
Tanácsadás
Ha érdekli a téma, ajánljuk figyelmébe az alábbi cikket:
Demencia, szédülés ellen is jó a ginkgo
Ajánljuk még a Gyógynövénykeresőnket.