Súlyozzunk: súlyzózzunk!
Vannak, akik alaptalan félelmet táplálnak a súlyzós edzéssel szemben. Az okot néha korábbi sérülések jelentik, amelyek nagy része a megfelelő edzésmódszerrel elkerülhető lett volna. Sérüléshez vezethet például, ha nem melegítünk be kellőképpen, ha erőnkhöz képest túl nagy súlyokkal edzünk, ha fáradtan, dekoncentráltan látunk neki egy nehéz gyakorlatsornak. Másoknál az ok nem sérülés, mivel soha nem súlyzóztak, csupán előítéleteik vannak a súlyzózással szemben. Például azt hiszik, árthat az ízületeknek, veszélyesebb, mint a szabadgyakorlatok… Nem beszélve a félelmetes erőgépekről, amelyek tudat alatt középkori kínzóeszközök emlékét idézhetik.
Eleinte lehetnek félelmek, kételyek, ambivalenciák abban is, aki már rászánta magát az edzésre. Mielőbb el kell oszlatni ezeket! A gyakorlatok szabályos végrehajtásával és a preventív, biztonságos edzés módszerével az izmok és ízületek nem sérülnek, sőt, ellenállóbbak lesznek a sérülésekkel szemben. A sikerélmények pedig előbb-utóbb mindenkit meggyőznek, aki a súlyzózásra egyszer rászánja magát. Azt tapasztalják, hogy ami tornával, callanetics-szel, aerobikkal nem sikerült, néhány hét alatt kezd valóra válni… Az első eredmények általában már 4-6 hét után megmutatkoznak: javuló tartás, arányosabb sziluett, csökkenő zsírpárnák, miközben az egész test tónusosabbá, feszesebbé válik. Felmerülhet azonban még egy aggály:
Túl nagy izmok, „szekrény alak”?
Ettől aztán semmiképp nem kell tartani! A súlyzók nagyságát eleve a kliens személyes céljai szerint választjuk meg. Ha ő nem akarja, hogy körfogatai növekedjenek, izmai megvastagodjanak, akkor nem dolgozunk nehéz súlyokkal. Fogyni vágyóknál sem mindig ellenjavallt azonban az izomnövelés, hiszen ez hozzájárul az anyagcsere felpörgetéséhez! Kivétel az az eset, amikor a zsírréteg alatt maguk az izmok is eleve túl vastagok. Érdemes-e az utóbbi esetben egyáltalán súlyzózni? Nem elég a kardió? Hiszen ezzel szoktunk zsírt égetni…
Vagy lehet, hogy a súlyzózás jobban „éget”?
Újabb eredmények szerint a súlyzós edzések éppolyan hatékonyan égetik a kalóriákat, mint a kardiózás. A Colorado Egyetem denveri kutatói ugyanis azt mutatták ki, hogy egy 70 perces súlyzós edzés ugyanannyi kalóriát emészt fel 24 óra alatt, mint egy 50 perces, 70%-os intenzitású futóedzés.
Jakabffy Zsófia cikkének folytatása a Fittség.hu portálon:
http://fittseg.hu/index.php?page=hirek&id=15673