„Bölcs Bagoly” az ovisokért
Gyermekek alkotótehetségét fejlesztő óvoda alapításán, a működéshez szükséges feltételek megteremtésén dolgozik egy lelkes szülőpár. Alapítványt hoztak létre, és a fővárosban, Sashalmon, hatalmas családi házat bérelnek azért, hogy az ő gyermekükkel együtt sok apróság élvezhesse a boldog óvodások életét. Elsődleges cél a családias környezet, az érzelmi többlet nyújtása, amennyire csak egy ovira kiterjesztett nagy családban ez lehetséges. Hogy valódi családi hangulat uralkodik a Margit utcában, azt abból szűrhettem le, hogy ottjártamkor minden gyerek vidám és boldog volt.
A megnövekedett teljesítménykényszer hatására ijesztően megemelkedett a különféle tanulási nehézségekkel (diszlexia, diszgráfia), viselkedési zavarokkal, pszichiátriai problémákkal küszködő gyermekek száma. Többnyire olyan iskolába kerülnek, amelyben túlnyomórészt felejtésre ítélt lexikális adathalmazt igyekeznek a gyerekek fejébe „tölteni”. Így elsikkad egyéni képességeik és készségeik fejlesztése, gondozása. A házaspár megtapasztalta, hogy a gyermek mozgatóereje a játék, az utánzás, a kíváncsiság és a mozgás. Amikor a kislányuk számára nem találták meg a legmegfelelőbb óvodát, gondolkodni és cselekedni kezdtek. Hallgassuk csak az előzményekről az édesapát, dr. Takács Tamás ügyvédet.
– Új utat kerestünk, mert az a törekvésünk, hogy a lányunk, Napsugár, amit csak lehet, élete első, legfontosabb szakaszában, az óvodában megkapjon. Ekkor kell megalapozni a tudásvágyat, a tanulási képességek kifejlesztését – mégpedig szeretetteljes neveléssel, elfogadással, játékkal.
– Létrehozták tehát a Bölcs Bagoly Alapítványt az óvodásokért, ahol két nyelven is oktattatják a csöppségeket.
– Alkalmazzuk „Az én professzorom: a Mama” módszert, és a magyar szempontok szerint testre szabtuk a szükséges ismereteket. A módszer kidolgozója szerint már a gyermek hat hónapos korától intenzíven fejleszthető, tudatosan törekedhetünk lexikális tudásának, vizuális memóriájának, matematikai készségének a fejlesztésére. Ellenőrizhető eredmények születnek, egyaránt elképesztő tényekkel szembesülhet a szülő és a pedagógus, ha megismeri és alkalmazza e módszert. Az intellektus kiművelése mellett fontosnak tartjuk a fantázia ébrentartását, a kreatív gondolkodás fejlesztését, a jellem formálását is. Minden esetben a gyermek belső szükségletei, életkorából fakadó igényei határozzák meg, hogy az óvodapedagógus mikor, mit és főképp hogyan tanít. Csak akkor lehet majd felnőtt korára a gyermekből nyitott, független, alkotó személyiség, ha akkor ültetjük el a szívébe-gondolataiba a magot, amikor arra a legfogékonyabb. Ahhoz viszont nagyon kell akarnunk és tudnunk is figyelni rá.
– Milyen a kapcsolat a pedagógusok és az óvodások között?
– A Bölcs Bagolyban a tanítás elsősorban nevelést jelent. Az óvodapedagógusok az első naptól fogva nyomon kísérik a gyerekek minden lépését. Köztük és a csoport tagjai között erős érzelmi alapokra épülő kapcsolat jön létre. Rendkívüli jelentőségű az is, hogy az óvodában ne kizárólag lányok-asszonyok neveljék a kicsiket, hiszen, aki csonka családban él, annak jobbára csak itt adódik lehetősége a férfiak szerepét, viselkedését megtapasztalni. Az előbbiek alapján talán már nem tűnik csodának, hogy hozzánk még a hétvégén is szívesen jönnének a gyermekek…
– Ebben a bizalmon alapuló, érzelmi biztonságot adó, elfogadó légkörben tanulják meg felfedezni, megismerni a világot, azt alakítani, benne szabadon tevékenykedni, s felnőttként jó lelkiismeretük szerinti, felelősségteljes döntéseket hozni. Az óvók arra törekednek: az ismereteket úgy adják át, hogy a gyermekek érezzék, mindez nekik, hozzájuk szól. Így kerülnek személyes kapcsolatba a megismerés tárgyával. A gyerekekben számtalan kérdés ágaskodik, amire az óvodai foglalkozásokon várják a választ. Az információk feldolgozására is lehetőséget és időt kapnak. A pontos megfigyelés, a kezdeményezőkészség, az emlékezőtehetség, az önbizalom, a töprengés, az önálló következtetés és az ítélőképesség fejlesztését is magában foglaló nevelés mindenkor a gyerekek életkori sajátosságaihoz igazodik.
– A nálunk munkálkodó óvodapedagógusok abból indulnak ki, hogy minden gyermek egyszeri, megismételhetetlen egyéniség. Valamennyien más és más érési ütemmel, vérmérséklettel, szülői mintával érkeznek hozzánk. A csöppségek egyéniségéhez alkalmazkodva segítjük őket abban, hogy megtalálják helyüket a világban.
– Honnan kapnak támogatást?
– Lelkes és elszánt szülői közösségünk azon dolgozik, hogy mindenkor segédkezet nyújthassunk a tehetségeseknek és felzárkóztathassuk a gyengébb képességű ovisokat, hogy mire iskolába kerülnek, ne a diszharmóniával küszködők számát gyarapítsák. Ezért logopédus, gyermekpszichológus, gyermekorvos, gyermekfogszakorvos áll rendelkezésükre.
– S aki megismerkedne az óvodában folyó munkával?
– Mindannyiukat szívesen látjuk. Kérdéseiket az ovisvagyok@vipmail.hu e-mail címre várjuk.
Kevevári M. Katalin
a Harmónia Iskola megalapítója,
az Agytréning című könyv szerzője,
az Aggteleki Titanus pihenő-, alkotó- és kiállítóház tulajdonosa
www.agyinfo.hu