A kék karcsúsít – a színpszichológus véleménye

Angela Wright, nemzetközileg elismert színszakértő és az OKI Printing Solutions közösen végzett felméréséből kiderült: az egészségtudatos európaiak a legnagyobb valószínűséggel a kék csomagolású élelmiszerek mellett döntenek, amikor választanak a szupermarketekben.

A kék szín a világon mindenhol az alacsony energiatartalmú ételeket jelöli, pl. a sovány tejet, tejfölt és túrókészítményeket és egyéb fitnesztermékeket, mint az ásványvizeket és gabonapelyheket.

A vizsgálatban részt vevőknek kétféle márkájú gabonapelyhet, narancslevet és joghurtitalt mutattak, és megkérték őket, hogy válasszanak a kék márkajelzésű és a többi színes termék között. Az eredmény igen egyértelmű: a válaszadók 76 százaléka úgy vélte, a kék csomagolású termékek egészségesebbek, mint az egyéb (szintén zsírszegény) márkák, ezért ezeket a termékeket vásárolják szívesen.

A színpszichológus Angela Wright szerint a cégek, melyek termékeik alacsony zsírtartalmát szeretnék hangsúlyozni, bölcsen teszik, ha kék színbe csomagolják portékáikat.

„A 76 százalékos egyetértési ráta nem meglepetés számomra. A kék nem természetes ételszín, de lehet okosan használni az alacsony zsírtartalmú élelmiszerek marketingjénél, mivel arra sarkallja az embereket, hogy kevesebbet egyenek. A kék az elme színe, mely felébreszti a felelősségérzetet és motivál minket, hogy a legjobbat nyújtsuk – vagyis a fogyasztók azt hiszik, hogy e terméknek alacsonyabb a zsírtartalma, mint a többi márkának.”

A narancssárga szintén népszerű szín az élelmiszeripari és a csomagolási szakemberek körében. Melegséggel, érzéki élménnyel, étellel és bőséggel asszociáljuk – azt az érzést kelti a vásárlókban, hogy éhesek, és arra ösztönzi őket, hogy elégítsék ki étvágyukat és vásároljanak minél többet.

Az élelmiszergyártók az élelmiszerek iránti keresletet növelésében tudják hatásosan alkalmazni a színterápiát, illetve abban, hogy a vásárlókban éhségérzetet keltsenek.

De más területen működő cégek is kihasználhatják a színfelmérések eredményeit eladásaik maximalizálásához. A szembetűnő, színes, vállalaton belül nyomtatott kommunikációs anyagok költséghatékony és könnyű módjai, hogy a színeket hozzákapcsolják az áruinformációt tartalmazó reklámeszközhöz, például posztereken, 1,2 m hosszú transzparenseken vagy A5-ös hirdetési magazinokban jól alkalmazhatók.

Érdi-Krausz Gábor, az OKI Systems Magyarország Kft. ügyvezető igazgatója ekként vélekedik: „Mi az OKI Printing Solutions-nél azt szeretnénk elérni, hogy a vállalatok megértsék, milyen fontos és hasznos tényező a színek alkalmazása az üzletmenetben. A színeket minden egyes lépésnél érdemes átgondolni – az árak kialakításnál, a csomagolásnál és a vásárlásösztönzésnél. A színterápia technikái és a kifizetődő, díjnyertes nyomtatási megoldásaink által a cégek kiemelkedő és fokozott értékesítést érhetnek el.”

Angela Wright színhatás-elmélete bizonyítja, hogy az emberek reakciói a színekre előre megjósolhatók, nemzetiségtől, kortól, kultúrától és nemtől függetlenül. Ennek eredményeképpen a vállalatok, szervezetek és egyének is alkalmazhatják ezt a bizonyított tudományos módszert, hogy befolyásolják az emberek reakcióját, és így elérjék a kívánt eredményt.

A színhatás-elméletről bővebben itt olvashat. www.colour-affects.co.uk

(Forrás: Infovilág)