Sokat eszünk, egészségtelenül élünk

A gyártók vevőcsalogatónak szánják a csomagoláson feltüntetett – például „20 százalékkal több” – megjelölést. A vásárló örül, mert a pénzéért több árut kap, majd tévénézés közben, egy ültében ugyanúgy elfogyasztja a nagyobb mennyiségű rágcsálnivalót, mint korábban a kisebb adagot. Ezzel persze még több felesleges energiát juttat a szervezetébe. A kutatást végző szakemberek különféle élelmiszercsoportokban a termékek nagyságában bekövetkezett változást az 1970-es, 80-as és 90-es években vizsgálták meg. Kiderült, hogy az eltelt két évtized alatt egységenként 50-133 kilokalóriával emelkedett azok energiatartalma.

A magyar szakemberek mindenki számára érthető ajánlást készítettek, amelyben az egészséges táplálkozást egy ház segítségével jelenítik meg. Az épület alapját a gabonafélék, az oldalfalakat a gyümölcs- és zöldség-főzelékfélék alkotják, a tető egyik fele jelképezi sovány húsokat és húskészítményeket, a másik a sovány tejet és tejtermékeket. A kéménybe kerülnek a zsírban és cukorban igen gazdag élelmiszerek.

Rostok, pelyhek, zöldség, gyümölcs

Szervezetünknek szüksége van a gabonafélék rendszeres fogyasztására, elsősorban az úgynevezett teljes gabonamagvakat tartalmazó élelmiszerekre és a teljes őrlésű, azaz korpát is tartalmazó, élelmi rostokban gazdag termékekre, amelyeknek számos betegséget megelőző, gyógyító hatásuk van. A táplálkozási szakember azt tanácsolja: együnk naponta többször is – teljes őrlésű – kenyeret, péksüteményt. Az ideális mennyiség naponta 6-11 egységnyi. Egy egység egy szelet kenyeret, egy kiflit, 5 deka főtt tésztafélét, 10 deka rizst, hántolt árpát, gabonapelyhet, 5 deka kukoricát vagy 3 evőkanál müzlit jelent. A napi étrendet úgy célszerű megtervezni, hogy lehetőleg minél több étkezésre jusson valamilyen teljes értékű gabonából készült táplálék.

Az egészséges táplálkozás kiemelten fontos, nélkülözhetetlen elemei a gyümölcsök és a zöldség-főzelékfélék, ezekből naponta legalább 6-11 egységre van szüksége a szervezetnek. Egy egység egy darab nagyobb paradicsomot, zöldpaprikát, sárgarépát, uborkát vagy 6 darab retket, 10 deka főtt, párolt főzelékfélét, friss salátát, 10 deka száraz hüvelyest, 1 darab burgonyát, almát, körtét, narancsot, továbbá 10-15 deka friss, mélyhűtött vagy párolt gyümölcsöt, 3 darab aszalt gyümölcsöt, esetleg 2 dl teljes zöldség-, gyümölcslevet jelent. A zöldség-főzelékfélék és gyümölcsök túlnyomó többségének energiatartalma kicsi, élelmi rostokban, egyes vitaminokban gazdagok és különleges védőanyagokat (flavonoidokat) tartalmaznak, amelyek csökkentik a szív- és érrendszeri, valamint legtöbb daganatos betegség kockázatát.

A tej- és tejtermékek csoportját a szakemberek szintén a naponta fogyasztandó táplálékok közé sorolják. A napi ajánlott mennyiség 3-4 egység. Egy egység egyenlő 2 dl tejjel, tejes itallal, joghurttal, 5 dkg túróval, 3 dkg sajttal vagy 2 kocka ömlesztett sajttal.

Kevesebb sót és koleszterint!

Húsokból és húskészítményekből is naponta kell fogyasztani, ajánlják. Válasszuk a szárnyasokat, valamint sovány sertés-, marha- és borjúhúst és főleg a (tengeri) halakat. A javasolt mennyiség naponta 2-3 egység. Egy egységnyi hús megfelel 10 dkg nyers húsnak, 5 dkg sovány felvágottnak, esetleg 2 deka közepes zsírtartalmú szaláminak. Hetenként legalább egy (újabb ajánlások szerint két) alkalommal tengeri halat kellene ennünk!