Harmonikus családokért kineziológiával

Gyermekeink a tükörképeink! Úgy reagálnak a különböző élethelyzetekre, szituációkra, ahogyan azt tőlünk látták. Mi, szülők szolgálunk mintaként. Ha gyermekünk viselkedésében, reakcióiban önmagunkat véljük felismerni, és ez nem tetszik nekünk, itt az ideje változtatnunk.

A gyermekeket a szükségletek és a képességek szempontjából hosszú ideig nem tartották a felnőttektől különösebben különbözőnek. Nagyjából miniatűr felnőtteknek tekintették őket. Ma már tudjuk, hogy a szocializáció során mi, felnőttek (szülők, pedagógusok, élő környezet, média stb.) alakítjuk olyanná egyéniségüket, amilyenné végül felnőttekként válnak. Egészségünk fontos feltétele, hogy érzelmileg kiegyensúlyozottak legyünk, lelkileg jól érezzük magunkat.

Alkalmazkodva a folytonos változásokhoz

Születésünktől halálunkig folytonosan változásokkal találjuk magunkat szemben, melyek feszültségteremtők, s melyekhez alkalmazkodnunk kell. A gyermekeinket jellemzően életkorhoz köthetően különböző traumák érik, például: a bölcsődei, óvodai, iskolai beszoktatás, a testvér születése, egy új környezet (iskolaváltás, lakókörnyezet-váltás), a szülők válása, serdülőkorban az identitászavarok, a szexuális zavarok, a párkapcsolat-teremtési gondok.

A kineziológiai kezelés során az első teendő meghatározni a megoldásra váró problémát. A gyermek életkora, fejlődési stádiuma, családja és szociális helyzete mind figyelembe veendő, amikor problémáit akarjuk megfogalmazni. A család felmérése is fontos szempont. A gyermek problémái nagymértékben beágyazódnak a teljes családi kontextusba. A gyermeket alakítja a család, és viszont, a gyermek is alakítja a családot.

Ennélfogva ahhoz, hogy megértsük egy gyermek problémáit és megfelelően tudjunk beavatkozni, a családi rendszert is meg kell érteni. Továbbá a gyermekek esetében majdnem mindig szükséges az információszerzés másoktól is, mivel a gyermekeknek nincs olyan képességük az önmegfigyelésre és az önmagukról való beszámolásra, mint a felnőtteknek. Ezek lehetnek a szülő, orvos, iskolapszichológus vagy más személyek.

A bizalom és tisztelet légkörében

Bár szükség van a szülői beleegyezésre, az is fontos, hogy megkapjuk a gyermek engedélyét is az ilyen egyéb forrásból történő információszerzésre. Ez nagymértékben segíti a bizalom és tisztelet légkörének kiépítését. A gyermekkel való beszélgetés során a kineziológus arra kérdez rá, hogy miként észleli önmagát, másokat, és hogyan észleli a probléma létezését és jellegét. A gyermekek nem mindig tudják érzéseiket és gondolataikat pontosan kifejezni. Nagyon szuggesztibilisek lehetnek, tele vannak félelemmel, ennek következtében esetleg azt mondják, amiről azt gondolják, hogy azt mások hallani akarják, vagy olyasmit mondanak, amit másoktól hallottak. Lehetnek annyira megfélemlítettek vagy feszültek, hogy összezavarják a történetet. A kezelés történhet a szülő jelenlétében, sőt ha ez segíti a kezelést, akkor a szülő be is vonható. Lényeges szempont, hogy a gyermeknek tudnia kell, mi fog történni vele a kezelés során, éreznie kell azt, hogy biztonságban van, és minden csak az ő beleegyezésével történhet.

Ha a családjában bölcsődei, óvodai vagy iskolai beilleszkedési zavarok, tanulási nehézségek, szorongás, stressz, hangulatzavarok, önbizalomhiány, különböző pszichoszomatikus betegségek állnak fenn, a kineziológus akkor nyújthat hatékony segítséget, ha az érintett vagy családtagja változtatni akar. Lehetőséget kínál a testi-lelki gyógyulásra, a gondolkodás megváltoztatására, a segítséget kérőnek saját maga, családja, gyermeke megismerésére, és arra, hogy ráébredjen: minden embernek a sorsa a saját kezében van.

Aranyosi Éva
kineziológus
E-mail: kineziologia@invitel.hu
Honlap: http://www.kineziologia.5mp.eu
Bejelentkezés: (30) 637-2022