Ruházkodás: több mint divat

Ruházatunk szinte második bőrként vesz körül bennünket. Ennélfogva öltözködésünk több figyelmet érdemel, mint csak a divat legutolsó trendjeinek ismeretét és követését. Kevesen gondolunk arra, hogyan hatnak ránk azok a ruhadarabok, amelyeket egész nap viselünk.

Senki sem vonja kétségbe, hogy a táplálkozás jelentős mértékben befolyásolja szervezetünk működését. Ismerjük a víz, a levegő, a környezeti mérgek és a bennünket körülvevő légtér hatásait. De a ruházatunk ránk gyakorolt hatásaival nemigen törődünk.

Azzal természetesen mindenki tisztában van, hogy amit visel, az többé-kevésbé drága volt-e vagy megfelel-e az éppen aktuális divatnak. Ez ellen nincs is kifogásunk, hiszen a divat változásában lelt öröm játékos, színes elemet vihet a gyakorta szürke, száraz, technikai és automatizált világunkba. Egyrészt szubjektív, hogy az egyes ember valóban jól érzi-e magát divatos ruhájában, másrészt viszont igenis vannak objektív kritériumok, amelyeket az „egészséges” ruházatnak teljesítenie kellene.

A mi szélességi fokunkon védenie kell a testet a hidegtől, segíteni a hő- és nedvességháztartás szabályozásában, és lehetővé tenni a bőrlégzést. Ezenfelül a lehető legkisebb mértékben kellene megakadályozni működésében a bőrt mint antennát és az energiaimpulzusok fel- és leadószervét. Hogy ezt a funkcióját a bőr optimálisan elláthassa, magának a ruházatnak is tudnia kellene lélegezni. Mivel az emberi szervezet a különböző megterhelésekkor (nyugalom, munka, mozgás) nagyon eltérő hőmennyiséget termel, ugyanakkor magának a testnek nagyon szűk hőmérséklet-optimuma van, amely mintegy 37 °C, az öltözködésünk rendkívüli változatosságot mutat fel. Annál is inkább, mert a környezet hőmérsékletét, nedvességtartalmát és légmozgását gyakran nem vagy csak nagyon csekély mértékben tudjuk befolyásolni.

A ruházat energetikai hatása

Az öltözködés az emberi kultúra és fejlődés része. Harald Jordan szerint, aki több mint 40 éve foglalkozik geomantiával és átalakító építő- és életművészettel, a ruházat erősítés, védelem, valamint az önmagunkká válás része is. A ruha viselése képes energiák áramoltatására és blokádok feloldására. A ruházattal mérsékelni lehet az erős dolgokat vagy a túlkapásokat, illetve kiegyenlíteni a gyengeségeket. Mivel az ember nemcsak fizikai testből áll, hanem további – energetikai mérésekkel bizonyítható – energiatestekkel van körülvéve, és ruházatunk e testek területén belül található, közvetlenebbül hat ránk, mint például a ház vagy a lakás egy-egy helyisége.

Energiatestünket és ezzel magunkat is gyengíthetjük vagy erősíthetjük anyagokkal, színekkel, jelképekkel és a testtartásunkkal. Ilyen szempontból a ruházatunkkal tudatosan alakíthatjuk közérzetünket, mondhatni az életünket és a személyes kibontakozásunkat. Aki jelleméből adódóan a beszűkülésre és a szigorúságra hajlik, annak otthon alkalomadtán egészen bő lepleket kellene magára vennie, és engednie kellene a ruhák kihívásának, miközben áradóan és „határátlépéssel” mozog. Ha azonban inkább a parttalanságra hajlik, akkor szándékosan szűkebb ruhákba kellene bújnia, tudatosítva a határok meghúzását.

Munkamániás, „bekeményítésre” hajló embereknek, akik öltözködésük során is inkább a durva anyagokat részesítik előnyben, tanácsolhatjuk, hogy lágy, puha anyagokból készült ruhákba bújjanak, ily módon új energiaformákkal találkozhatnának. A nehéz, földhöz kötött járás könnyedebbé tehető többek között világos, könnyű nadrággal vagy lobogó anyagokkal, s fordítva: egy föld felett „lebegő” ember sötét, nehéz anyagokkal és színekkel jobban a földhöz kötődik.