Hogyan tanulnak meg gyermekeink helyesen enni?

Tegyük kívánatossá az egészséges ételeket

Zöldség, gyümölcs, teljes kiőrlésű péksütemény – éppen ezek az egészséges élelmiszerek nem „jönnek be” igazán néhány gyereknél. A gyerekeknek sem kell mindent szeretniük, ám mindent meg kellene kóstolniuk. Aki a nem kedvelt brokkolit legalább egyszer megkóstolja, talán rájön, milyen ízletes.

Ha a gyerekek bizonyos élelmiszereket határozottan elutasítanak, a szülőknek akkor sem kellene azonnal feladniuk, hanem újra és újra meg kellene kínálni vele a gyereket. Néha a kicsik esetleg a 3. alkalommal maguktól nyúlnak a zöldséges pizzaszeletért, kiváltképp, ha arról egy paradicsom- és paprikaszeletekből kirakott fej mosolyog rájuk, vagy az alma, paradicsom és cukkíni kis darabokra vágva, fogvájó pálcikára szúrva kínálja magát.

Ha gyermekünk bizonyos ételekről többszöri próbálkozás után sem akar tudomást venni, akkor el kell fogadnunk a döntését. Végül is mi, felnőttek sem szeretünk mindenféle ételt.

Tiltani tilos

A gyerekeket többnyire pontosan az csábítja, ami nem megengedett. Ez különösen igaz azokra a nyalánkságokra, amelyeket az egészségtudatos szülők töröltek a gyerekek étlapjáról. A teljes tiltásnál észszerűbb, ha a gyerekünknek megengedünk a csokiból, cukorkából vagy csipszből egy kis napi vagy heti adagot.

A gyerekek maguk dönthetik el, mikor mennyit fogyasztanak el a megengedett adagból. Eközben megtanulják, hogy tudatosan élvezzenek valamit, és ezt az élvezetet be is kell osztaniuk. Mindazonáltal fontos, hogy apa és anya ne engedjen, ha a gyerek egyszerre az egészet megeszi, és újabb adagért könyörög.

Étkezzünk közösen!

Étkezzen együtt a család, amilyen gyakran csak lehetséges. Ez nem csak a család összetartását erősíti. A közös, oldott hangulatú étkezés során sok gyereknek még a nem kedvelt étel is jobban ízlik, különösen, ha mások is ugyanazt és élvezettel eszik.

Fontos a példamutatás

Sok szülő ügyel gyermeke egészséges táplálkozására, ő maga azonban nem tartja magát a szabályokhoz. Anya és apa mindazonáltal példaképek, akár akarják, akár nem. Ha a kicsik evés közben nem tévézhetnek és hasábburgonya helyett zsírszegényen megsütött krumplit ehetnek, akkor ugyanezeket a szabályokat a szülőknek is meg kell tartaniuk.

(Forrás: Wie Kinder richtig essen lernen, netdoktor.de, németből fordította Mészáros Csilla)