Dülöngél az ételpiramis?
-
Kezdjük testmozgással! Az egészséges táplálkozás két pilléren alapul: a rendszeres testmozgáson, amely egyensúlyban tartja a kalóriabevitelt és -leadást, továbbá testsúlyunk ellenőrzésén. E két pillér rendkívüli mértékben befolyásolja annak az esélyét, hogy egészségesek maradjunk.
-
Az ételre fókuszáljunk, ne a grammokra! Az egészséges ételek piramisa nem ír elő semmiféle konkrét adagolást, így nekünk sem kell az elfogyasztott étel mennyiségét méricskélnünk. Egyszerűen azt mutatja, hogyan táplálkozz, ha étkezel.
-
Részesítsük előnyben a növényi táplálékot! A növényi alapú étkezés a legegészségesebb, így együnk nagy mennyiségben gyümölcsöt, zöldséget, teljes kiőrlésű gabonából készült ételeket és egészséges zsiradékokat, például olíva- és repceolajat.
-
Csökkentsük „kedvenceink” fogyasztását! A vörös húsok, a finomított gabonafélékből készült termékek, a burgonya, a cukrozott italok és sózott rágcsálnivalók az amerikai (és az európai) kultúra részét képezik, és valóban egészségtelenek. Térjünk át a növényi alapú étrendre: fogyasszunk keményítőt nem tartalmazó zöldséget, gyümölcsöt és teljes kiőrlésű gabonamagvakat. Ha nem tudunk lemondani a húsról, akkor a hal és a baromfi a legjobb választás.
-
Szedjünk multivitamint, és esetleg mérsékelten fogyasszunk alkoholt! Multivitamin szedése ajánlott táplálkozási irányelv. A mérsékelt alkoholfogyasztásnak lehet egészségmegőrző hatása, de ez nem érvényes mindenkire. Aki eddig nem fogyasztott alkoholt, az semmiképpen se kezdje el. (A Natúrsziget munkatársai sajnálattal veszik tudomásul, hogy az alkoholfogyasztás egészségvédő hatásáról szóló mítosz milyen erős gyökereket vert az ételpiramis megalkotóinak gondolkodásában. Pedig az alkohol – más hatásai mellett – idegméreg, erről mi is többször írtunk a Natúrszigeten, pl. a Véd-e a bor, és ha igen, mitől nem? című cikkünkben – a szerk.)
Nincsenek szigorú mennyiségi előírások
Amint az eddig elmondottakból is kitűnt, az egészséges étkezési piramis legújabb változata kiküszöbölte elődjeinek hibáit, és semmiképpen sem ad szigorú mennyiségi előírást arról, hány grammot vagy csészényit fogyasszunk el egy-egy ételből. S teszi mindezt azért, mert nem adható pontos recept a minden ember számára szükséges tápanyagok mennyiségéről. A mennyiség az egyes emberek testméretének és a fizikai aktivitásának függvényében változik, a piramis ezért csupán általános, rugalmas útmutatóként hivatott szolgálni ahhoz, milyen ételekből válasszunk többet vagy kevesebbet táplálkozásunk során.
A piramis használata szabad teret enged a különböző étkezési stílusoknak is: egy vegetáriánus nagyobb mértékben választhat a dió- és mogyorófélék, olajos magvak, hüvelyesek és más növényi fehérjeforrások közül, illetve a kalcium és a D-vitamin bevitelét is a nem tejalapú forrásokból oldhatja meg, míg egy „húsevő” fehérjeforrásként választhat halat vagy baromfihúst, alkalmankénti vörös hús fogyasztásával.
Kerüljük a transz-zsír tartalmú ételeket!
Ha a piramis alján található táplálékfélék közül választunk friss, teljes értékű élelmiszereket, akkor biztosan hozzájuttatjuk szervezetünket a szükséges tápanyagokhoz. Emellett jelentős mértékben csökkentjük a szervezetünkbe bevitt só mennyiségét, hiszen a legtöbb só a feldolgozott, tartósítószerrel kezelt ételek – zacskós levesek, előfőzött, konzerv ételek, csipsz és hasonlók – fogyasztásával jut be a szervezetünkbe. A Fogyaszd takarékosan kategória alatt felsorolt ételekből viszont értelemszerűen csak keveset szabad magunkhoz venni.
Az amerikai táplálkozástudományi szakemberek szerint leginkább azoknak az ételeknek a fogyasztása nem javasolt, amelyekben hidrogénezett olajokból származó transz-zsírok találhatók. Az USA-ban és Kanadában az élelmiszereken található címkék már feltüntetik, tartalmaz-e az adott élelmiszer transz-zsírokat, így ezek vásárlása és fogyasztása elkerülhető. Sőt, a tengerentúlon egyre több élelmiszergyártó és étterem törekszik a transzzsír-mentességre, így a fogyasztóknak egyre könnyebben kiiktathatják étrendjéből ezt az egészségkárosító zsírfajtát.
(Forrás: New Healthy Eating Pyramid Now Freely Downloadable From Harvard School Of Public Health, Harvard School Of Public Health, angolból fordította Mészáros Csilla)