Napsütötte bőrszín – mellékhatások nélkül

A nyári szezon előtt a nők két dolognak mondanak búcsút szívesen: a plusz kilóknak és a hófehér bőrnek. A drasztikus fogyókúrákhoz hasonlóan azonban a gyorsan szerzett barnaság is többet árt, mint használ.

Létezik-e napbarnított bőrszín kockázatok nélkül? – erről kérdeztük dr. Boros-Gyevi Mártát, az Oxygen Medical bőrgyógyász-kozmetológusát.

Szolárium: átok vagy áldás?

A bőrgyógyászok továbbra is óva intenek a szoláriumok használatától. Legyen az turbo-, bio- vagy bronzárium névre keresztelt készülék, az itt szerzett barnaságért a későbbiekben nagy árat fizethetünk. Franciaország és Németország után már Angliában is törvényben rögzített előírás, hogy a 18 év alattiak számára tilos a szolárium használata. Hazánkban a barnító gépek használata nincs életkorhoz kötve, de kötelező felhívni a vendégek figyelmét a szolárium alkalmazásának veszélyeire. Kutatások szerint a fiatalok körében a szoláriumok használata 75%-kal növeli meg a bőrrák kialakulásának veszélyét. A szoláriumot az Egészségügyi Világszervezet rákkutató hivatala a tavalyi évtől a legerősebb rákkeltők közé sorolta.

A csövekből nyert barnaság veszélyei

Sokat hallhatunk a napozás veszélyeiről, és így könnyen eshetünk abba a tévedésbe, hogy a szoláriumot a biztonságos barnulás forrásának tekintjük. Az ultraibolya sugárzásnak két fő típusát ismerjük: UV-A és UV-B. Az UV-B sugarak okozzák a leégést, a szoláriumokat ezért úgy tervezték meg, hogy az általuk kibocsájtott ultraibolya sugarak döntő többségét az UV-A tartományból nyerjék, elkerülve ezzel a bőrégést. Az UV-A sugarakról azonban már több esetben kimutatták, hogy felgyorsítják a bőröregedést és elősegítik a legveszélyesebb bőrdaganat, a melanóma kialakulását. Ráadásul a D-vitamin termelődés a bőrben csak az UV-B sugarak hatására következik be. Vizsgálataik alapján az UV-A sugarak épp ellenkezőleg hatnak, vagyis csökkentik a bőrben az UV-B sugarak hatására keletkező D-vitamin mennyiségét.

Gyorssegély: barnulás órák alatt

Egy-egy fontos esemény alkalmával természetesen szeretnénk a legjobb formánkat mutatni, amihez hozzá tartozik a napbarnított bőrszín is. Klinikai kutatások azonban bebizonyították, hogy a „kúraszerűen” alkalmazott szoláriumozás, ill. a nagy dózisú UV sugárzás sokkal veszélyesebb, mint a rendszeres kis dózisú UV sugárzás.

Ha nincs időnk fokozatosan elérni az áhított bőrszínt, válasszuk inkább az önbarnító készítményeket. Alkalmazásuk azonban megtévesztő lehet, mert az így nyert barnaság nem nyújt védelmet az UV sugarak ellen. A napozás hatására a bőrben pigmentek képződnek, ami egyfelől a barna bőrszínt is biztosítja, másrészt pedig védelmet nyújt a leégés ellen. Az önbarnító kozmetikumok azonban csak felületi hatást váltanak ki, ezért a bőr természetes hámlásával maradéktalanul, körülbelül egy hét alatt eltávoznak, ahogy a barnaságunk is. Az önbarnító készítmények mellett se feledkezzünk meg tehát a megfelelő fényvédő krémek használatáról.

Tanácsok a biztonságos napozáshoz

A legszerencsésebb mégis az, ha természetes forrásból, a napfény segítségével, a fokozatosság elvét szem előtt tartva érjük el a kívánt bőrszínt. Napvédelemre azonban ne csak a vízparton gondoljunk! A tavaszi-nyári időszakban mindig használjunk fényvédő krémet, jó időben akár egy séta alatt is könnyen leéghetünk.

A napvédő krémeket még otthon, indulás előtt vigyük fel, de minimum 20 perccel napozás előtt, így elegendő időt biztosítunk ahhoz, hogy hatásukat kifejtsék. A fényvédő krémeket, ha kint tartózkodunk a napon, akkor 2 óránként újra kell kenni, mert elvesztik hatásukat!

Gyermekek számára mindig a legmagasabb faktorszámú (Magyarországon jelenleg 50 SPF), lehetőleg illat- és színezőanyagtól mentes fényvédő terméket válasszunk.

Elsősorban kettős fényvédelmet (fizikai és kémiai) nyújtó fényszűrő készítményeket használjunk.

A napozást még a legjobb minőségű krémek használatakor is tanácsos felfüggesztenünk 11 és 16 óra között. Ne feledjük, hogy az UV-sugarak hatása még az árnyékban is érvényesül!

Fontos tudni, hogy a legjobb védelmet a megfelelő ruházat, könnyű, szellős sapka, ing, póló és napszemüveg segítségével érhetjük el.

(Forrás: Napsütötte bőrszín – mellékhatások nélkül)