Biztonságosabb az organikus tojás? (1.)
A közelmúltban az Egyesült Államokban két iowai tyúktelepről származó tojásokat kellett szalmonella fertőzés miatt kivonni a forgalomból. Ez újraindította a vitát arról, hogy biztonságosabbak-e a kisebb, organikus farmokról származó tojások.
Az organikus farmerek azzal érvelnek, hogy a körülmények, melyek között a nagy állattenyészetek a csirkéket nevelik és tartják, olyan környezetet teremtenek, ahol a baktériumok sokkal könnyebben tudnak elszaporodni. A madarakat gyakran ketrecben tartják, amelyeket egymás mellett vagy egymáson helyeznek el.
Minél kisebb egy farm, annál kisebb a szalmonella valószínűsége – állítja William Schaffner, a fertőző betegségek specialistája. – Az általános elképzelés az, hogy a nagyobb tyúkfarmokat sokkal nehezebb tisztán tartani, és ez jobban kedvez a szalmonellának.
Az üzletekben járva a címkézéstől, mely a „ketreces tartás”-tól az „organikus”-ig, a „természetes”-től a „kóser”-ig igen sokféle lehet, vagy a héj színétől eltekintve a tojások szemre azonosnak tűnnek. Hogyan tudjuk hát eldönteni, melyik tojások „biztonságosak”, és melyektől leszünk betegek?
Szemre valóban nem tudjuk megállapítani. Ezért van az, hogy a kinézet helyett inkább a származási helyre koncentrálunk.
Az organikus tojás a válasz?
Tény, hogy a nagy tenyészetekből és ketrecben nevelt tyúkoktól származó tojások sokkal gyakrabban tartalmaznak szalmonellát, mint a kisebb, organikus, szabad tartású tyúkoktól származók.
Egy vizsgálat szerint, míg a ketreces tartású tyúkoktól származó tojásoknak több mint 23 százalékánál pozitív lett a szalmonella teszt, a organikus tojások esetében ez az érték éppen csak meghaladta a 4 százalékot.
A tojások igen nagy százaléka hatalmas „tojásgyárakból” származik. Amikor boltban tojást vásárolunk, leggyakrabban az ő árujukba botlunk. Magunknak kell hát felderíteni az alternatív forrásokat.
Az organikus szemléletű tenyészetek tipikusan jóval kisebbek az előbbieknél, ami részben magyarázatot is ad arra, miért mutathatók ki ezeken a termékeken sokkal kisebb valószínűséggel fertőző baktériumok.
Az innen származó tojások tápértéke is magasabb, ami igen nagy valószínűséggel az organikusan tartott tyúkok étrendjének köszönhető.
Úgy tűnik hát, ha organikus tojást választunk a boltban, biztosak lehetünk benne, hogy a tojásunk nem fertőzött. A helyzet azonban nem ilyen egyszerű.
(Folytatjuk)
(Forrás: Are Organic Eggs Safer? Angolból fordította: Harrach Orsolya)