Biztonságosabb az organikus tojás? (2.)
Az organikus tartású tyúkoktól származó tojások jellemzően sokkal egészségesebb és humánusabb feltételek közt termelődtek, mint a nagyüzemi tojások … de végiggondoltuk, mi történik ezekkel a tojásokkal az összegyűjtés UTÁN?
Hatalmas különbség van abban, ahogy a tojásokat kezelik, még az „organikus” címkével ellátott tojások esetében is, és a tisztítási eljárás, melyen a tojások keresztülmennek, komolyan veszélyeztetheti a minőségüket.
Szabványos ipari gyakorlat a tojások megmosása, gyakran klóros fürdőben. A mosási eljárástól függően a tojások külső védőrétege könnyen megsérülhet. Ezáltal a tojás is védtelenebb lesz a fertőzésekkel szemben, és könnyebben megromlik.
Ezt a tojásipar is tudja, és a természet által jó okkal megalkotott védőréteg pótlására bevonják a tojást valamivel, gyakran ásványi olajjal. Ez az eljárás hasonlít ahhoz, amikor a feldolgozott élelmiszerhez tartósítószert adunk.
A bőrünkhöz hasonlóan a tojásra is igaz, hogy amit rákennek, az beszívódik a tojásba. Bármi, amivel a tojáshéj érintkezik, áthatolhat a félig áteresztő membránrétegen, és bekerül a reggeli rántottánkba – a klórtól az ásványi olajig, a mosogatószertől a szalmonelláig.
Bár az organikus tenyésztők valószínűleg ritkábban választják az ásványi olajat vagy más káros anyagot a tojások tisztítására és kezelésére, a lehetőséget nem zárhatjuk ki.
Tehát az az igazság, hogy ha nem tudjuk pontosan, honnan származik a tojás, nem lehetünk biztosak abban, milyen kezelési folyamaton ment keresztül.
Kérdezzünk!
Számos tényező segítheti a biztonságos tojások felkutatását. Mekkora a tyúktenyészet, amelyből a tojások származnak? Mivel etetik a tyúkokat, és honnan származik a táp? Szabadban tartott tyúkokról van szó, vagy ketrecben nevelték őket? Mivel mosták, hogyan kezelték a tojásokat?
Természetesen ezek az információk nem láthatók a tojáson. Az egyetlen személy, aki pontosan tudja a választ, a tenyésztő, ezért érdemes tojást inkább piacon, helyi farmertől venni, akinek feltehetjük a fenti kérdéseket.
Más szóval, felejtsük el a szupermarketeket! A legjobb, legbiztonságosabb és legtáplálóbb tojást a helybéli tyúktartóktól vásárolhatjuk, akiket ismerünk, és akikben megbízunk.
Szerencsére viszonylag könnyű ilyen forrásokra bukkanni. Még a városokban is mód van arra, hogy a piacon felkutassuk a helyi kofákat. Kérdezzük meg, ellátogathatunk-e hozzájuk körülnézni (városi gyerekek számára ez amúgy is érdekes program lehet). Ha nincs rejtegetni valójuk, általában örömmel mutatják meg az érdeklődőknek a tevékenységüket.
Ideális esetben a tyúkok szabad tartásúak, és rovarokkal táplálkoznak. Az ilyen tyúkoktól származó tojások sárgája, a nagyobb tápérték miatt, élénk narancssárga. Fontos a megfelelő tápanyagok, tiszta víz, a tyúkólban elegendő hely és jó szellőzés biztosítása is, ami csökkenti a tyúkokat érő stresszt és erősíti az immunitásukat.
A tyúkok gazdag tápforrások
A szalmonellának köszönhetően – főleg egy-egy nagyobb fertőzés után – a tyúkok gyakran rossz hírnévre tesznek szert, ami egyáltalán nem igazságos. A tyúkok (és tojásaik) nagyon táplálóak, és tiszták meg egészségesek is, ha a tenyésztő biztosítja a kapirgáláshoz és „fürdőzéshez” a szabad talajt, tiszta vízzel és éjjelre megfelelő kakasülővel látja el állatait.
Mindezekből egyenesen következik a legbiztosabb – bár nem mindenki számára kivitelezhető – módszer: neveljünk magunk csirkét, ha tehetjük, így pontosan tudni fogjuk, milyen tojás került az asztalunkra.
(Forrás: Are Organic Eggs Safer? Angolból fordította: Harrach Orsolya)