Hospice a haldoklókért (2.)

A haldoklók érzéseiről, gondolatairól szerzett tudásunkban és az életük végéhez közeledők „elkísérésében” jelentős szerepe van a modern Hospice mozgalomnak, amely 1967-ben Cicely Saunders vezetésével indult Angliában. Hazánkban pedig 1991-től Polcz Alaine nevéhez fűződik a hospice szemléletű ellátás.

A hospice jelentése menedékhely. A haldoklók házában elsősorban a végstádiumban lévő daganatos betegek életének utolsó szakaszát kívánják méltóságteljessé tenni. A gondozás alapvetően palliatív terápiára épül, amely nem aktív gyógyítást, hanem a meglévő tünetek és a szomatikus, pszichés, szociális és spirituális fájdalom kezelését és enyhítését jelenti.

Szellemisége a haldoklóval való együttélés, a haldokló bevonása a közösségi életbe. Valójában nem intézmény, hanem családon belüli ápolást jelent.

2002-ben a WHO így definiálta a palliatív ellátást:

A palliatív ellátás olyan megközelítés, amely az életet megrövidítő betegség kísérő problémáitól szenvedő páciens és családja életminőségét javítja azáltal, hogy megelőzi és csillapítja a szenvedést a fájdalom, a fizikai, pszichoszociális és spirituális problémák meghatározásával, kifogástalan értékelésével és kezelésével. A palliatív gondozás:

  • csillapítja a fájdalmat és az egyéb kínzó tüneteket;
  • az életet és a halált normális folyamatnak tartja;
  • nem tesz semmit a halál megrövidítése és meghosszabbítása érdekében;
  • integrálja a betegellátásba a pszichológiai és spirituális tényezőket;
  • támogató rendszert kínál, hogy a beteg a lehető legaktívabban élhessen a halálig;
  • támogató rendszert kínál a család számára a betegség ideje alatt és a gyász időszakában;
  • team-munkát alkalmaz, amely a beteg és családja szükségleteire irányul, beleértve a gyász-tanácsadást, ha az javasolt;
  • kiemeli az életminőséget, és ugyanakkor pozitívan viszonyul a betegség folyamatához;
  • alkalmazható a betegség korai stádiumában, az életet meghosszabbító terápiákkal – mint a kemoterápia és radioterápia – együtt, és magában foglalja azokat a vizsgálatokat is, amelyek szükségesek a kínzó klinikai komplikációk jobb megértéséhez és kezeléséhez.

1999-ben már 14 hospice házigondozói csoport és 6 hospice palliatív terápiás részleg működött Magyarországon. Az ápolás mindannyiunk szívügye, minden ember kötelessége.

„Márpedig mindenki lelkigondozó, akire csak egyetlen embert is bízott az Isten.”

Az OEP finanszírozásának köszönhetően a hospice-ellátás ingyenes. A hospice-okban orvosok, ápolók, gyógytornászok, pszichológusok, mentálhigiénikusok, lelkészek, szociális munkások, dietetikusok és képzett önkéntes segítők dolgoznak.

Az ellátás történhet fekvőbeteg intézményben (szervezetileg önálló hospice otthonokban, vagy egy kórház részét képező palliatív-tünetkezelő osztályon, esetleg kiképzett mobil csoport segítségével általános osztályokon), ambuláns formában, nappali kórházban, vagy a beteg otthonában, házigondozás formájában.

A hospice munkatársai segítséget nyújtanak abban, hogy a beteg utolsó időszakát hozzátartozói körében tölthesse. Jelenleg már 54 hospice szervezet működik Magyarországon, amelyek tevékenységét a Magyar Hospice-Palliatív Egyesület koordinálja.

A hospice szolgálat nővérei nagyon sok segítséget tudnak nyújtani a haldokló betegek otthoni ápolásában. Az ápolási feladatok ellátása mellett a betegség lefolyásával kapcsolatos ismeretekkel, tanácsokkal látják el az ápolást végző családtagokat – akiknek így nem kell az ismeretlennel küzdeniük.

Sajnos nem minden háziorvos vagy kórházi kezelőorvos tud a hospice szolgálatról, vagy ha tudnak is, a gyógyítás terhei mellett gyakran elfelejtik informálni a családot, hogy hogyan tudják igénybe venni akár az intézménybeli, akár az otthonápolási hospice szolgálatot.

Ha végső stádiumban lévő beteget ápol, mindenképpen kérjen információt háziorvosától vagy a kórházi kezelőorvostól a hospice szolgálatról. A http://www.hospice.hu oldalon megtalálhatja a lakóhelye környékén lévő hospice-k elérhetőségét.

(Forrás: http://magazin.gyogyulasutjai.hu/)