Tíz vérnyomáscsökkentő élelmiszer

A vérnyomás alapesetben természetes módon emelkedik és süllyed, de a tartós megnövekedett állapot, vagyis a magas vérnyomás károsíthatja a szívünket, a vesénket, sőt akár az agyunkat is.

Emberek milliói szenvednek a rendellenességben, melyet a stressz, az öregség, az egészségtelen étrend, az elégtelen testmozgás, az elhízás, a dohányzás, vagy pusztán a genetika okoz, és amelyet az Amerikai Szív Társaság szerint részben vissza lehetne szorítani a nátriumbevitel csökkentésével. Az ajánlott napi nátriumbevitel jelenleg legfeljebb 2300 mg (kb. egy teáskanálnyi asztali só). A következő trükkökkel anélkül csökkenthetjük a vérnyomásunkat és korlátozhatjuk sóbevitelünket, hogy feláldoznánk a kellemes ízeket.

1. Mondjunk nemet a fagyasztott, előre csomagolt ételekre!

Gyorsan és könnyen elkészíthetők, de a többségük rengeteg nátriumot tartalmaz, ugyanakkor a bennük lévő zöldség nem elégíti ki a szükséges napi mennyiséget. Ha elfoglalt estéken gyorsételekre van szükségünk, jobban tesszük, ha előre lefagyasztunk maradékokat, vagy gyorsan felmelegíthető készételeket készítünk el előre.

2. Cseréljük le a sót fűszerekre és ecetre!

Só helyett ízesítsük kedvenc ételeinket rozmaringgal, bazsalikommal, oreganóval, erős paprikával, ízesített ecettel, fokhagymával és más fűszerekkel.

3. Tegyünk olajat és ecetet a salátákba!

Egészségesek ugyan vacsorára a saláta és a különféle szendvicsek, de a felhasznált ketchuppal, mustárral, szójaszósszal és salátaöntetekkel túl sok nátrium kerül az ételekbe. Próbáljuk ki az olívaolajat és a balzsamecetet a salátákhoz, együk friss paradicsommal a szendvicset, és keressünk alacsony nátriumtartalmú ízesítőket.

4. Cseréljük le a zacskós levest és a konzerv ételeket otthon készült, friss élelmiszerre!

A konzerv ételek rengeteg nátriumot tartalmaznak, ezért inkább az alacsony nátriumtartalmú vagy a só hozzáadása nélkül készült változatokat keressük. Ellenőrizzük a mirelit zöldségek nátriumtartalmát is, főleg ha ízesítettek! Legjobb mégis, ha télire saját nyári zöldségeinket fagyasztjuk le vagy tartósítjuk.

5. Kerüljük a sós páclét!

A savanyúságok, az olajbogyó és a savanyú káposzta sós pácleve nem tűnik egészségtelennek, a tartósítás miatt mégis rengeteg nátriumot tartalmaz. Tegyünk el inkább mi friss uborkából savanyúságot, így pontosan tudhatjuk, mennyi sót fogyasztunk.

6. Kevesebbet a füstölt húsokból!

A szalonna, sonka, szalámi szintén nátriumbomba! Fogyasszunk helyettük inkább friss baromfihúst, disznóhúst, halat.

7. Ropogtassunk sózatlan pattogatott kukoricát a sózott rágcsálnivalók helyett!

Az ideális persze az lenne, ha a chipset, ropit, perecet friss gyümölcsre és répafalatokra cserélnénk, de ha mégsem tudunk ellenállni a kísértésnek, válogassunk az olyan egészségesebb rágcsálnivalók közül, mint a sózatlan pattogatott kukorica, a nátriumszegény keksz vagy sótlan chips.

8. Helyettesítsük a fehér lisztet teljes kiőrlésűvel!

A teljes kiőrlésű lisztből készült tészta, rizs, kenyér több módon is támogatja az alacsonyabb vérnyomást: segítségükkel elkerüljük a feldolgozott, sózott ételeket, és még a testsúlyunk is csökken. A zabkását, rizst és tésztát só hozzáadása nélkül főzzük, csak a tálalásnál adjunk hozzá 5 mg sót.

9. Mondjunk nemet az íróra!

Az íróban több mint kétszer annyi nátrium van, mint a sovány tejben. Használjunk inkább hagyományos tejet és friss (nem feldolgozott) sajtot, ezek ráadásul vérnyomáscsökkentő káliumot is tartalmaznak.

10. Fogyasszunk sok étcsokoládét!

Végre egy jó hír: az étcsokoládé nem kerül tiltólistára. A benne található flavonoidok ugyanis bizonyítottan csökkentik a vérnyomást a vérerek kitágításával. Mint minden gyógymód esetében azonban, itt is fő a mértékletesség.

(Forrás: Medipress)