Az ólomszennyezés és az erőszakos bűncselekmények kapcsolata

A legújabb kutatások szerint az évtizedekkel ezelőtt finomszemcsés ólomporral fertőzött városi régiókban sokkal több erőszakos bűncselekmény történik, mint más városrészekben. Az erőszakhullám szoros összefüggésben lehet az öregebb gépjárművekben használt ólmozott benzinből származó, valamint az ólomfestékek nem megfelelő tárolása során felszabaduló ólomporral.

„A gyerekek különösen érzékenyek az ólomporra, aminek látens ideganatómiai hatásai lehetnek a fejlődő szervezetre és komolyan befolyásolhatják a gyerekek jövőbeli szociális viselkedését” – nyilatkozta Howard Mielke, a Tulane Egyetem Orvosi Kar farmakológiai tanszékének kutató professzora.

A kutatók az 1950 és 1985 közötti mérési adatokat vizsgálták meg Atlantában, Chicagóban, Indianapolisban, Minneapolisban, New Orleansban és San Diegóban.

Az ebben a periódusban a levegőbe került finomszemcsés ólompor a tudósok szerint elsősorban az akkoriban elterjedt ólmos benzinből származott. Két évtizeddel később a városokban ugrásszerűen megnőtt az erőszakos bűncselekmények száma. A szakértők szerint ez részben az ólompornak köszönhető, ami károsan befolyásolja a gyerekek szociális fejlődését és viselkedését.

A vizsgálati eredmények szerint az erőszakos bűncselekmények aránya másfél százalékot növekedett a levegőbe került ólompor minden egyes százalékonkénti növekedésével. „Az erőszakos bűncselekmények 90 százalékos ingadozása részben a 22 évvel ezelőtt a levegőbe került ólompornak köszönhető” – nyilatkozta Mielke professzor.

A kutatás részletes leírása az Environmental International című szaklap augusztusi kiadásában kerül majd publikálásra, de már most elolvasható a folyóirat internetes oldalán.

Bár a kutatás során egyértelmű összefüggés mutatkozott az ólomszennyezés és az erőszakos bűncselekmények előfordulása között, a tudósoknak nem sikerült ok-okozati kapcsolatot kimutatniuk.