A testi tünetek lelki okai
Biztosan sokan tapasztalták, hogy ha stresszesebb időszakot élnek, a lelki problémák mellett egyre több testi tünettel is „gazdagodnak”. Ez nem véletlen: egyre szélesebb körben elfogadott már az a nézet, hogy a testi tünetek mögött lelki problémák húzódnak meg. Mielőtt azonnal orvoshoz fordulnánk, foglalkozzunk egy kicsit a lelkünkkel, és ha tehetjük, gondolatainkkal gyógyítsuk magunkat.
Teremtő erejű gondolatok
Bármilyen nehéz is, figyelnünk kell a gondolatainkra is. Amellett, hogy mindent megteszünk egészségünk védelmében, bizony nagyon fontos a pozitív hozzáállás és a pozitív gondolkodás. Nem hiába halljuk azt olyan sokszor, hogy a gondolatnak teremtő ereje van. Ha egy stresszesebb időszakban még pesszimistábbak is vagyunk a szokásosnál, akkor sokkal nehezebben keveredünk ki egy enyhe megfázásból is – ezzel szemben ha optimisták vagyunk és a gondolataink, egész lényünk pozitív, lehet, hogy az enyhe megfázást nem is érezzük meg.
Lelki okok
Ha gyakran visszatérő tüneteinkkel az orvosok nem tudnak mit kezdeni, kicsit szálljunk magunkba, és gondolkodjunk el azon, milyen lelki okok húzódhatnak meg a háttérben. Ha a lelki okokat elkezdjük megoldani, foglalkozunk velük, akkor a testi tünetek is enyhülni fognak.
Íme néhány tünet és a mögötte rejlő lehetséges lelki problémák:
- Szemproblémák: akinek a szemével van gyakran problémája, önértékelési, önismereti gondokkal küzd, „nem akarja meglátni” a problémákat.
- Emésztési problémák: akinek emésztési problémái vannak, nem tudja feldolgozni a körülötte történteket. Aki szorongásra, izgulásra hajlamos, gyakran küzd hasmenéssel vagy székrekedéssel.
- Fülproblémák: akinek gyakran begyullad a füle, igyekszik elkerülni a konfliktusokat és „nem akarja meghallani” az őt körülvevő problémákat, gondokat.
- Fejfájás: becsvágy, erős akarat, szeretnénk saját akaratunkat érvényesíteni.
- Bőrproblémák: izoláció, agresszivitás, elzárkózás, de közben vágyódás a közelségre, társaságra.
- Impotencia: hatalomvesztés érzése.
- Szív- és érrendszeri problémák: a szív és az agy között nincs harmónia.
- Alvászavarok: a problémákat nehezen engedjük el, bizalmatlanság, kiszolgáltatottság érzése.
Mit tegyünk?
Jogos a kérdés: ha felismerjük, hogy testi tüneteink mögött milyen lelki okok húzódnak meg, mégis mit tegyünk? Nem létezik olyan válasz, ami mindenkire érvényes és ugyanolyan jó hatással lenne, de egy biztos: foglalkozzunk magunkkal minél többet. Ne hanyagoljuk el a lelkünket: ahogy az izmainknak rendszeres mozgásra van szükségük, ugyanúgy kell a lelkünknek is a rendszeres gondoskodás.
Néhány tipp:
- Törekedjünk az egyensúly megteremtésére! Ha a testünk-lelkünk harmóniában, egyensúlyban van egymással, az egészségünk is rendben lesz.
- Kezdjük a reggelt egy kis meditációval, gondoljuk át, mi vár ránk aznap, készüljünk fel előre a nehezebb szituációkra.
- Próbáljuk meg a stresszesebb helyzetekben is megőrizni a nyugalmunkat és a teljes kiborulás helyett lélegezzünk mélyeket, nagyokat, ha tehetjük, akkor sétáljunk egy pár percet a friss levegőn.
- Lefekvés előtt gondoljuk át a napunkat, vonjuk le a következtetéseket.
- Mozogjunk rendszeresen!
(Németből fordította: Sophie)